Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот.
Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик, се включи в ефира на предаването "Terra култура" с изнесено студио в Балчик, коментирайки ситуацията: "Преместването на храма е скъп процес, но не е невъзможен. Апелирам към министъра на културата и този на транспорта да предоставят сградата на “Морска гара”, тъй като тя вече е в разруха и не може да бъде използвана. Това е едно прекрасно място, близо до морето."
През 2007 г. съвсем случайно, при изкопна дейност за строеж на хотел, работниците попадат на артефакти. Впоследствие става ясно, че това е храм на Понтийската майка на боговете - Кибела. "Съвсем в началото нямахме идея, че това ще бъде храм", спомня си Енчева. "Археологическите проучвания започват през април 2007 г., като през май същата година те са вече в ход, водени от Игор Лазаренко и Илина Мирчева от Регионален исторически музей - Варна, и Радостина Енчева от Исторически музей - Балчик. До 2008 г. успяват да разкрият храма, включително предверието и същинската част, в която се извършват ритуалите".
Храмът е изключително запазен, с подова настилка и 35 епиграфски паметника. Преди седмица в Балчик беше представена книгата "Античните надписи от Дионисополис" на д-р Николай Шаранков, който разчита всички надписи от Балчик. От 2007 г. насам, вече 17 години, усилията за съхраняване на този храм не спират. Туристическият интерес е огромен, включително и от Гърция и Румъния.
Историческият музей - Балчик, като културна институция, има възможността да кандидатства по проекти. През 2013 г. музеят кандидатства по проект на фондация "Америка за България" и Американски научен център - София. Благодарение на тези проекти са били реставрирани част от артефактите и музеят придоби нова визия. Всички зали са подновени, а в третата зала на Историческия музей в Балчик са експонирани почти всички находки, включително над 35 епиграфски паметника.
Чуйте в звуковия файл.
В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..
Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..
Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..
"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..
Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Явор Гърдев е име, което едва ли се нуждае от представяне в културните среди на България. Театрален и кинорежисьор с дългогодишен опит, той впечатлява..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg