Повече от 16 години след откриването на храма на богинята Кибела в Балчик той продължава да стои нереставриран и неекспониран по най-добрия начин за посетителите. Сензационната археологическа находка бе открита случайно през 2007 година при изкопни дейности в частен имот.
Радостина Енчева, директор на Историческия музей в Балчик, се включи в ефира на предаването "Terra култура" с изнесено студио в Балчик, коментирайки ситуацията: "Преместването на храма е скъп процес, но не е невъзможен. Апелирам към министъра на културата и този на транспорта да предоставят сградата на “Морска гара”, тъй като тя вече е в разруха и не може да бъде използвана. Това е едно прекрасно място, близо до морето."
През 2007 г. съвсем случайно, при изкопна дейност за строеж на хотел, работниците попадат на артефакти. Впоследствие става ясно, че това е храм на Понтийската майка на боговете - Кибела. "Съвсем в началото нямахме идея, че това ще бъде храм", спомня си Енчева. "Археологическите проучвания започват през април 2007 г., като през май същата година те са вече в ход, водени от Игор Лазаренко и Илина Мирчева от Регионален исторически музей - Варна, и Радостина Енчева от Исторически музей - Балчик. До 2008 г. успяват да разкрият храма, включително предверието и същинската част, в която се извършват ритуалите".
Храмът е изключително запазен, с подова настилка и 35 епиграфски паметника. Преди седмица в Балчик беше представена книгата "Античните надписи от Дионисополис" на д-р Николай Шаранков, който разчита всички надписи от Балчик. От 2007 г. насам, вече 17 години, усилията за съхраняване на този храм не спират. Туристическият интерес е огромен, включително и от Гърция и Румъния.
Историческият музей - Балчик, като културна институция, има възможността да кандидатства по проекти. През 2013 г. музеят кандидатства по проект на фондация "Америка за България" и Американски научен център - София. Благодарение на тези проекти са били реставрирани част от артефактите и музеят придоби нова визия. Всички зали са подновени, а в третата зала на Историческия музей в Балчик са експонирани почти всички находки, включително над 35 епиграфски паметника.
Чуйте в звуковия файл.
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..
Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..
Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..
Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест. Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..
С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg