Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора

Наталия Маева спечели златен медал по бадминтон във възрастовата група 50-59 г. на Европейските игри за трансплантирани в Лисабон

| обновено на 22.07.24 в 18:28
4
Наталия Маева е Европейски шампион по бадминтон в категория 50-59 години!

В Лисабон бяха открити Европейските игри за трансплантирани и диализирани. Спортистите се състезават в различни видове спорт – лека атлетика, тенис, тенис на маса, бадминтон, плуване... над 10 вида спорт. За първи път България участва със свой отбор. 


Това е празнуване на самия живот, който може да продължи в различна форма, въпреки невероятно тежките изпитания, през които са преминали. Всички на тези игри са победители, защото показват именно волята за живот и това, че животът е по-силен от всякакви изпитания. 

Какви са възможностите за спортна изява на трансплантирани хора, от Европейските игри за трансплантирани - Лисабон, разказва Наталия Маева:

"Допълвам, че спортовете са 15. България се завръща след много години с голям отбор от 11 атлети. Днес е най-оспорваният турнир – този по бадминтон. От българската делегация участват 7 трансплантирани атлети. Две сме дами, останалите са мъже. Искам да ви разкажа за атмосферата – това е невероятен празник на победата на живота! Тук не сме събрани да печелим медали, а просто да видим как в Европа всички хора, които са преминали през различен вид трансплантация, показват радостта и своята благодарност към донорите, благодарение на които ние живеем" 

Маева е категорична, че трансплантираните трябва задължително да се занимават със спорт, защото това е едно от основните изисквания да имат едно по-добро качество и да успеят да продължат втория си живот максимално. Според нея трябва да има програма – както за чакащите за трансплантация да има специална рехабилитазиционна програма, така и трансплантираните да имат организиран достъп до различни видове спорт, които да им помагат да живеят пълноценно.


"Спечелените медали показват една поредна победа, но ние сме тук, за да видим приятели, да усетим тази тръпка, че животът продължава, да покажем своята благодарност към донорите, защото без тях ние нямаше да бъдем тук. Да дариш орган – това е най-прекрасният жест, който всеки може да направи, защото частица от него ще спаси нечий друг човешки живот, който ще продължи и ще пази спомена за човешки живот, който вече не е сред нас."

Чуйте подробности от звуковия файл.

Снимки – личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10