Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Летни импресии": Даян Грант и "културният код" на България и Франция

| обновено на 29.07.24 в 13:22

В рубриката "Културен код" на предаването "Тerrа Култура" разгледахме изложбата "Летни импресии" на дизайнерката и художничка Даян Грант в галерия "Икар". Освен това обсъдихме културния код на България и Франция в контекста на опазването на световното културно наследство.

Впечатляващата изложба на Даян Грант включва 20 абстрактни пейзажа, 11 рисунки и 8 керамични произведения, представени за първи път в София. Творбите са специално подготвени за галерия "Икар", като в експозицията Грант експериментира със смели техники и разнообразни материали – метал, гипс, полиуретанова пяна, природни елементи и рециклирани предмети.

Ето какво сподели авторката в ефира на предаването: "Избрах по-трудната задача - да направя специално произведенията за мястото, което е галерия "Икар", която много ме впечатли”. Стените и внушителното ателие, в което е галерията, и дават идеята творбите да бъдат в неутрални тонове. Форматът също е вдъхновен от мястото. "Представям тези 20 абстрактни пейзажа с техника, която добре познавам от години, която самата аз съм изработила. Смесвам различни материали по един мой много специален начин. Във всичките произведения е вложена специфична енергия, която след това се връща към зрителя", казва тя.

В отговор на въпроса какво за нея представлява френският дух, тя сподели: "Това, което определям като типично френско и което най-много ми липсва, е тяхното изкуство да живеят - отношението им към храната, към изкуството, към красивите неща."

В разговора Грант подчерта също, че за нея е важно непрекъснато да се обръщаме към миналото и към корените си, да изучаваме историята на изкуството и да привличаме елементи от там, свързвайки ги със съвременността. "За мен това е важно в изкуството - взаимстването и непрекъснатите препратки. Да преработим миналото и да го поднесем по различен начин", завършва Грант.

Чуйте разговора в звуковия файл.

Даян  Грант е дизайнер на уникални осветителни тела и мебели, живописец, скулптор, керамик. Oт 1994 до 2014 г. живее във Франция. През 1999 г. получава магистърска степен по история на изкуството в Университет "Пол Валери" - Монпелие, Франция. Работи в отдел "Паметници на културата" към Министерство на културата в Монпелие. Притежава собствена галерия в Монпелие, Франция.

От 2011 г. се посвещава изцяло на създаване на мебели - скулптури, на живопис, керамика и декоративни пана. Има участия в няколко общи художествени изложби в страната - Шоурум "Склада"; СБХ "Шипка" 6 - Фестивал на съвременната българска керамика 2023; Галерия „Ели Сое“ - София; Градска художествена галерия - Благоевград, галерия "Еме" - Благоевград и др. Даян Грант си сътрудничи с интериорни дизайнери от България и цял свят.

Нейни творби са представяни на международните панаири на изкуството като PAD London и AD Interiors - Париж и са част от престижни частни колекции в България, Франция, Великобритания, Италия и най-вече в САЩ.  Керамичните произведения на Даян са изцяло ръчно изградени от шамотизирана глина и глазирани с висококачествени немски глазури. От 2002 г. е член на БНК на ИКОМОС. Член е и на СБХ. 

Снимки: Личен архив, Галерия "Икар"

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От спектакъла „Неведение“

Народният театър очаква "Неведение" за 50-и път

Спокоен, мъдър, казва само толкова – колкото иска, осъзнат и приел себе си, обичащ се. Такъв е човекът на 50, такъв е и моноспектакълът, който се играе за 50-и път. Жив, дишащ с публиката си, с енергия, която те превзема и замисля. Тежи си на мястото и е повече тук и сега от всякога. А мястото е Голямата сцена на Народния театър, моноспектакълът –..

публикувано на 17.09.24 в 10:38

"Чарли в открито море" и реалността в абсурда

"Чарли в открито море" ще постави началото на сезона, с който Младежкият театър ще отбележи своите 80 години. Спектакълът на полския писател и драматург Славомир Мрожек е една от трите премиери в афиша на театъра и ще се играе на 18 септември от 19 часа. Той обединява две от най-успешни и поставяни по света пиеси на Мрожек – "Чарли" и "В открито..

публикувано на 16.09.24 в 15:10
Антон Митов и Михаела Колева

Антон Митов представя: Мана-мана или дисонансен консонанс

Размисли на глас (пред музикалния редактор Михаела Колева) за летни пътешествия и къде, с колко и защо се чака на българските гранични пунктове? Неволи между Гърция и Унгария през Стрезимировци. От къде минават белгийските турци и как се запълва сръбския бюджет? За братовчедите, които не са такива. И още бивали летни небивалици – в..

публикувано на 16.09.24 в 13:45

Спонтанност и талант: Историята зад създаването на "Тайният оркестър"

На 28 септември, в Античния театър на Пловдив, публиката ще има възможността да се потопи в едно уникално музикално преживяване, водено от виртуозния пианист Георги Черкин и младите таланти от "Тайният оркестър". Проектът, наречен "Галактическа фантазия", обещава да предложи едно истинско галактическо пътешествие чрез музиката. "Тайният оркестър"..

публикувано на 16.09.24 в 12:27

Устойчивите реалности на художника Деян Янев

Остават два дни до закриването на изложбата "Устойчиви реалности – автохтонни архетипи" на художника Деян Янев в галерия "Аросита".  За пътя от Вярата, Надеждата и Любовта до образите на Кокаина, Алкохола и Балона, за актуалния, леко ироничен поглед на художника – разговор в "Terra Култура" с Деян Янев и изкуствоведката Диана Щир . В..

публикувано на 16.09.24 в 11:54