Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между Виена и София, или какво е да си режисьор на 18

| обновено на 29.07.24 в 14:43
Теодора Милева и водещата на предаването - Мария Мира Христова.
Снимка: БНР

В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Терра Култура" говорихме за живота между Виена и София и за срещата със създателката на българския подкаст за култура и изкуство извън България ArtPath - Теодора Милева. В разговора бе разгледана и работата на младата режисьорка на късометражни филми за Димитър Димов и Яна Язова.

"Без минало няма бъдеще", започна тя разговора в предаването. Историята е много важна, за да имаме базата, върху която да градим. Трябва да я познаваме именно, за да избегнем повторението на негативните ѝ аспекти.

Теодора споделя, че среща съмишленици от своето поколение. Във филма за Яна Язова участват Катя Зографова и Петър Величков, които с радост откликнали на поканата ѝ да бъдат експерти и да разкажат повече за живота на писателката. "Когато хората го гледат, виждат личности, посветили живота си на тази творческа фигура. Експертното мнение играе много голяма роля."

Миналият месец Теодора получава награда от "Ученически кинофест - Стара Загора 2024" за "Най-добра женска роля" във филма "Prima Vista". Тя споделя, че е била много развълнувана, защото по-активно се занимава с режисура, отколкото с актьорство.

Според нея духовните ценности и моралът нямат възраст. "Не е необходимо да се делим на поколения, тъй като има неща, които са универсално възприети като духовно възвисени."

"За мен България е изключително важна", казва Теодора. "Имам страхотна връзка със страната, може да прозвучи клиширано, но където и да отида, тя остава част от мен.”

Подкастът ArtPath, който тя инициира, е базиран във Виена, но се старае гостите да бъдат както от Австрия, така и от България. "Може би повечето към момента са от Виена, но все пак това са българи и епизодите са на български език.”

Теодора се стреми да свързва българските общности и да представя българската култура в добра светлина. Тя споделя, че наскоро е започнала да се занимава с театрална критика във Виена и приветства критиката, като смята, че творците трябва да приемат и чуждото мнение.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29
Захари Захариев

Поетът, писател, философ и градинар Захари Захариев

Захари Захариев през погледа на неговите колеги и приятели Светослав Тодоров – журналист и редактор, и Иван Димитров – поет, писател и драматург. Захари Захариев (1989-2024) е роден в гр. Сливен и твърде рано напусна този свят. Завършил е философия в Софийския университет. Поезията му представлява неудържим поток от ярки метафори, една..

публикувано на 02.04.25 в 13:01
документалният филм

Дългогодишна любов в писма представя документалният филм "Писма до... и обратно"

Документалният филм "Писма до... и обратно" на режисьора и оператор Христо Димитров - Хиндо и продуцента Станимир Петров бе част от програмата на София филм фест.  Филмът разказва историята зад кореспонденцията между двойка влюбени, а след това и съпрузи от Бургас, която двамата поддържат в продължение на повече от 30 години между 1952 и..

публикувано на 02.04.25 в 11:55
Илюстративна снимка

Маратон на четенето 2025 започва с изненади

С изненади в Стаята на приказките започва "Маратонът на четенето 2025", в който Регионална библиотека "Христо Ботев" – Враца се включва за поредна година със серия от събития в дните от 2 до 23 април . Директорът на Регионалната библиотека във Враца, Силвия Павлова, разказва повече. Слушайте! 

обновено на 02.04.25 в 11:53