Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви истории разказват мозайките

Музеят на мозайките в турския град Шанлъурфа представя една от най-ценните колекции на мозаечното изкуство
Снимка: Оля Стоянова

Музеят на мозайките в град Шанлъурфа е нов музей, но съхранява едни от най-добрите образци на древното мозаечно изкуство. През 2006 г., по време на строителни дейности, на това място е открит голям римски комплекс и по-късно е изграден музеят. Разположен е на голяма площ – от близо 6 декара, и днес тук могат да се видят множество изображения на древногръцки богове и герои, ловни сцени, птици, цветя и геометрични фигури. Турското име на музея е Музей на мозайките "Халеплибахче" по името на местността, където е разположен. Както подсказва името, някога тук, преди да се разкрият богатите мозайки, е имало градини с плодни дръвчета, които дават името на целия квартал в град Шанлъурфа.

Днес Музеят на мозайките се намира под огромен купол, където са изложени мозайки, експонирани на мястото, открити по време на археологически проучвания в периода 2007 – 2009 г. Но също така в музея могат да се видят и мозайки, открити в други части на провинция Шанлъурфа. Музеят се намира в непосредствена близост до Археологическия музей в град Шанлъурфа, който заслужава отделен разказ. Въобще турската провинция Шанлъурфа днес е известна в цял свят с многобройни археологически находки, включително и със светилищата Гьобекли тепе и Карахан тепе, които също се намират в района.

За да разгледат всички мозайки, посетителите вървят върху повдигнати стъклени платформи над изображенията. Разходка, която позволява да се види всеки един детайл, да се разгледа всеки надпис, да се насладим на цветовете и израженията на човешките лица.

Изображение на амазонка в Музея на мозайките в град ШанлъурфаНай-старата мозайка е изображение на Орфей от 2 век от н.е. В центъра на композицията е Орфей, свирещ на лира, заобиколен от диви и питомни животни, които го слушат в захлас. Но безспорно емблема на този музей са изображенията на амазонките – ловни сцени от 5-ти или 6-ти век от н.е. Тук могат да се видят две женски фигури, яхнали коне, които препускат в преследване на лъв, вълк и леопард.

Композицията е разположена в секцията „Вила на амазонките“ на музея, а специалистите обясняват, че тези мозайките са особено ценни, защото са направени от 4 мм камъчета от река Ефрат. Това всъщност са единствените мозайки, изобразяващи жените войни, разказва туристическият водач Олга Толкай.

Фрагмент от мозайка, на която е изобразена ловна сцена


"Този район е бил военна зона. Намирал се е на границата между Изтока и Запада. Тук е имало голям римски гарнизон. Вероятно това тук са били основите на богатите вили на римските военачалници, които са били и заможни хора, и са имали достатъчно средства, за да си позволят да живеят в подобни жилища и да могат да украсят подовете на жилищата си с толкова пищни мозайки. Едно от най-ранните изображения на амазонките всъщност е открито тук. Вярва се, че то е най-ранното. Мозайките и изображенията, които виждате тук, се приема, че идват от района на Черно море. Може би знаете легендата за жените войни, които в името на това да бъдат най-добрите в битките дори отрязвали лявата си гърда, за да не им пречи да използват толкова умело лъка и стрелите“, разказва Толга Олай.

В музея може да се види и разликата във височина и в културните пластове.  Всички мозайки лежат на два-три метра дълбочина, сравнени с нивото на съвременния град.

Днес Музеят на мозайките се намира под огромен купол, където са изложени мозайки, експонирани на мястото, открити по време на археологически проучвания в периода 2007 – 2009 г.

Снимки: Оля Стоянова


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 5 епизод – Къде сме ние, в сравнение с другите?

В последния пети епизод от поредицата за Антарктида ще добавим нови интересни факти за ледения континент и за работата на нашите учени там. Какво е усещането, след като акостираш на антарктическия бряг, разказва доц. др. инж. Борис Цанков, който изгражда т. нар. воден цикъл на българската база. Антарктида – познатата и непозната земя: 1..

публикувано на 17.09.24 в 16:25

Етика и генетика – от шанса към избора

Атом, ген и байт са частиците, с които може да се разкаже историята на ХХ век и които определят темите на съвременността. Комбинираните сили на ИИ и генетичните технологии позволяват човешката биология да бъде оформена от човешкото действие – или шансът бива заменен от избор. Етика и генетика е темата на "Часът на етиката" с проф. Стоян..

публикувано на 17.09.24 в 11:14

Народните приказки – прекият път към детската психика

Започнахме новия есенен сезон "За здравето" с пореден опит да проникнем в света на подрастващите и да предразположим детската душа към позитивни нагласи. Трудна задача в напрегнат и динамичен свят, с много изкушения и размити ценности. Но, както е казал Радичков, "длъжни сме да опитаме". Заедно с психиатъра д-р Петя Терзииванова разсъждавахме..

публикувано на 16.09.24 в 16:33

Американски мотористки обучават рокери по света как се оказва първа помощ

Заедно с Желязната лейди Виолета Иванова ще водят в България Карен Дейвидсън, внучка на създателя на легендарни мотори В "Покана за пътуване" вече е гостувала Виолета Иванова, която обикаля света върху мотор и затова рокерите от международната организация я наричат "Желязната лейди". Тя е шпорила мощната си машина през 70 държави, но смята, че има..

публикувано на 15.09.24 в 10:25

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40