Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мира Баджева и защо малките градчета около Чешме заслужават повече внимание

7
Мира Баджева
Снимка: личен архив

За философията на бавното живеене, за традициите и споделената храна – журналистката и пътешественичка Мира Баджева разказва за едно от последните си пътувания из Турция – за района около полуостров Чешме, с какво е известен или по-скоро защо трябва да бъде по-известен. Още повече, че според нея малките градчета около Чешме заслужават специално внимание.

"Всъщност българите изобщо не познаваме района около Чешме, защото така са се стекли обстоятелствата, че винаги тръгваме по-надолу, по на юг към Кушадасъ, където е Ефес – най-големият запазен античен град и до днес, към Бодрум или Анталия. А наблизо например е Урла, малко градче, с много винарни и изисканите ресторанти, които напоследък даже взеха звезди "Мишлен", разказва Мира Баджева. По думите ѝ, там е запазен вкусът на егейската кухня и егейското наследство в кулинарията, защото в целия район се отглеждат маслини и производството на зехтин е едва ли не издигнато в култ. Тя дори разказва за маслиновото дърво в съседното градче Саферихисар, за което местните хора вярват, че е на близо две хиляди години, наричат го Баба Умай, защото го приемат като въплъщение на майчинството и силата на природата. И до днес жените отиват на поклонение под тази маслина – да измолят дете, а понякога се правят и венчавки под дървото. "Това място, близо до античния град Теос, е страшно красиво и успокояващо. Имаш усещането за безвремие, за вечност", обяснява Мира Баджева. И по думите ѝ, има места, които предполагат към по-бавен и по-спокоен живот.

"В Чешме едно от характерните неща са термалните води. Някои от тези топли минерални води извират от дъното на морето и затова в този район човек може да се къпе дори през по-студените месеци, а водата продължава да е топла. От другата страна пък, където е Алачатъ, там има много специални заливи и северен вятър, който прави мястото изключително подходящо за сърфисти и днес в района се организират дори международни състезания", разказва Мира Баджева. Тя ни води из непознатата Турция, обяснява още за ритуалите за споделяне на храна и за местните рецепти.

Мира разказва и какво означава "бавен град". Сеферихисар, например, е едно от първите градчета, с население до 50 хиляди жители, което е член на престижната международна класация на "бавните градове", където хората се опитват да съхранят автентичния дух на мястото, пазят традициите и се стараят да живеят по-спокойно и щастливо.

Снимки: личен архив на Мира Баджева

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне повлиява и температурните аномалии в регионите

2025 година ще бъде една от най-топлите, откакто се води статистика, защото прагът на повишаване на температурата от 1,5 градуса по Целзий ще бъде преминат, съобщиха от британската метеорологична служба в края на 2024 година. Прогнозата на експертите за 2025 г. показва, че тя вероятно ще бъде една от трите най-топли в историята, като средната..

публикувано на 21.01.25 в 17:05
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Израелският опит: Как пустинята стана оазис

Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..

обновено на 21.01.25 в 14:20

Зад всяко бебе – баба...

В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..

публикувано на 21.01.25 в 13:11

В Аржентина има професия "отваряч на врати"

Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..

публикувано на 21.01.25 в 08:05

Учтиви… ама не твърде

Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..

публикувано на 20.01.25 в 17:35