Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мира Баджева и защо малките градчета около Чешме заслужават повече внимание

7
Мира Баджева
Снимка: личен архив

За философията на бавното живеене, за традициите и споделената храна – журналистката и пътешественичка Мира Баджева разказва за едно от последните си пътувания из Турция – за района около полуостров Чешме, с какво е известен или по-скоро защо трябва да бъде по-известен. Още повече, че според нея малките градчета около Чешме заслужават специално внимание.

"Всъщност българите изобщо не познаваме района около Чешме, защото така са се стекли обстоятелствата, че винаги тръгваме по-надолу, по на юг към Кушадасъ, където е Ефес – най-големият запазен античен град и до днес, към Бодрум или Анталия. А наблизо например е Урла, малко градче, с много винарни и изисканите ресторанти, които напоследък даже взеха звезди "Мишлен", разказва Мира Баджева. По думите ѝ, там е запазен вкусът на егейската кухня и егейското наследство в кулинарията, защото в целия район се отглеждат маслини и производството на зехтин е едва ли не издигнато в култ. Тя дори разказва за маслиновото дърво в съседното градче Саферихисар, за което местните хора вярват, че е на близо две хиляди години, наричат го Баба Умай, защото го приемат като въплъщение на майчинството и силата на природата. И до днес жените отиват на поклонение под тази маслина – да измолят дете, а понякога се правят и венчавки под дървото. "Това място, близо до античния град Теос, е страшно красиво и успокояващо. Имаш усещането за безвремие, за вечност", обяснява Мира Баджева. И по думите ѝ, има места, които предполагат към по-бавен и по-спокоен живот.

"В Чешме едно от характерните неща са термалните води. Някои от тези топли минерални води извират от дъното на морето и затова в този район човек може да се къпе дори през по-студените месеци, а водата продължава да е топла. От другата страна пък, където е Алачатъ, там има много специални заливи и северен вятър, който прави мястото изключително подходящо за сърфисти и днес в района се организират дори международни състезания", разказва Мира Баджева. Тя ни води из непознатата Турция, обяснява още за ритуалите за споделяне на храна и за местните рецепти.

Мира разказва и какво означава "бавен град". Сеферихисар, например, е едно от първите градчета, с население до 50 хиляди жители, което е член на престижната международна класация на "бавните градове", където хората се опитват да съхранят автентичния дух на мястото, пазят традициите и се стараят да живеят по-спокойно и щастливо.

Снимки: личен архив на Мира Баджева

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22