Реставрираната Байракли джамия в град Самоков беше домакин на първото издание на пленера "Нишките на времето", който се проведе от 13 август до 16 август 2024 г. А на 17 август бе официално открита изложба на творци, работещи в няколко области, част от тях са от Самоков.
Програма "Христо Ботев" избра Сарафската къща в Самоков за домакин на предаването "Домът на музите". Къщата е била собственост на известната еврейска фамилия Арие, напуснала Виена и заселила се по българските земи в края на ХVІІІ век. Днес е превърната е в паметник на културата от национално значение и е собственост на фонд "13 века България".
"Самоков е градът на Захари Зограф. Ето защо много хора на изкуствата избраха този град. Малък, но космополитен и винаги е бил кръстовище на търговски и културни интереси. Така че тези нишки на времето са наистина от време оно и те трябва да бъдат еластични, но и трайни, за да могат да запазят както традицията, така и съвременното изкуство, което се нуждае от своята подкрепа", посочва Бисера Йосифова, изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България".
Тя допълва, че ще бъде откупено по едно произведение от автор, което ще бъде дарено на Самоковската художествена галерия "Проф. Васил Захариев", а това ще допринесе за обогатяването на фонда ѝ.
Моторът на първото издание на пленера "Нишките на времето" е изкуствоведът доц. д-р Борис Данаилов. Той посочва, че, за да се направи един такъв проект, човек трябва да се огледа наоколо и да види с какъв потенциал разполага. Няколко са факторите, които предопределят извеждането на някакъв проект: континент, автори, партньори, които са свързани с реализацията на визуалните изкуства. Самоков е културен център, има галерия, защото има графична база, която е известна в цяла Европа и се полза от български и чуждестранни автори.
Пленерът "Нишките на времето" е своеобразен начин да бъде потърсена идентичността, която в момента липсва в много голяма част в онези автори, посветили се на изкуствата, работят в България и много трудно се реализират. От десетилетия творците, които работят в сферата на визуалните изкуства, живеят в едно състояние на "висока тревожност" и да се реализират в социален аспект, коментира доц. Борис Данаилов.
Той допълва, че е необходима една техническа намеса на "umdrucker" (от нидерландски език). Това е една стара и изчезваща професия, а основното занимание на този човек е занимание с различни графични техники. Основната задача на umdrucker е да извършва повторно отпечатване или корекции на вече отпечатани материали.
Според Бисера Йосифова се изисква едно упорство и всяко следващо издание да бъде с различни автори, за да не се намери един канал, който да превърне този пленер в международен. с цел да реабилитира форми и действия, свързани с възстановяване както на класически изяви на художествено присъствие и общуване (пленерът е една от най-утвърдените и популярни форми), така и със споделяне на нови идеи и изказни средства от автори, работещи в различни сфери на визуалните изкуства.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Общо шестима художници, които работят в областта на визуалните изкуства, видео, компютърна графика и анимация, се включиха в работа на пленера. Това са Бойко Джакерски, Красимир Желев, Радослав Генев, Силвио Томов, а Георги Георгиев и Иван Милушев – те споделиха своите художествени търсения, но и постоянството и ината, за да има работещи галерии. Отделено беше място и на предизвикателствата, с които се сблъскват като собственици на галерии всекидневно.
Всеки участник в пленера представи своя литография. Това е една техника, която е много стара, класическа в областта на графиката, но не добре позната в общ план сред хората", споделя Георги Георгиев, организатор на изложбата и собственик на галерия "Ретро арт" в Самоков.
Подробности можете да чуете в звуковите файлове.
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg