Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Програма "Христо Ботев" излъчва директно Международния фестивал "Пирин фолк" - Сандански

От днес до неделя, в три поредни вечери, програма "Христо Ботев" ще излъчва директно от Летния театър в Сандански 32-рото издание на Международния фестивал "Пирин фолк". 

Днес (30 август) това е "Детски Пирин фолк", в събота е конкурсът за "Изпълнителско изкуство", а в неделя – за "Авторска македонска песен". Във всеки от трите конкурса се явяват по 15 изпълнители. Всички те са предварително селектирани от компетентно жури.


"Пирин фолк" съществува от 1992 година. Тогава Община Сандански, Радио "Благоевград" и телевизионен център "Благоевград" заедно учредяват фестивала за авторски песни на македонска фолклорна основа под името "Пирин фест". Година по-късно, в началото на септември 1993 г., фестивалът се провежда под името "Пирин фолк". От 2017 г. неизменна част от историята на фестивала е и "Детски Пирин фолк" – конкурс за изпълнителско изкуство за деца между 8 и 15 години. Тази година е неговото осмо издание.

Основната цел на фестивала "Пирин фолк" е съхраняване и обогатяване на фолклорната традиция на Пиринската област и културно-историческото наследство на гр. Сандански и региона. Музикален химн на фестивала е песента "Добре дошли в Сандански, приятели".

Началото и на трите фестивални вечери е от 20.45 часа и може да се слушат на живо по програма "Христо Ботев".

Снимки: ФС на МФ "Пирин фолк"

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лазар Николов – композиторът извън времето

Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..

публикувано на 20.05.25 в 12:15

Росен Гергов и синове с концерт в зала "България"

Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България", като част от Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Той е трети от поредицата с оркестъра на плевенските филхармоници. Диригент на вечерта ще бъде Росен Гергов, а солисти – неговите синове: Кай Гергов (цигулка), Рей Гергов (виолончело) и Лео Гергов..

публикувано на 20.05.25 в 09:00
Евгени Николов, Татяна Майони и Борис Радилов (от ляво надясно)

Творби на Бетовен, Менделсон и Шостакович в камерен концерт в Плевен

На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени Николов (цигулка) и Борис Радилов (виолончело).   Музикантите ще изпълнят разнообразна програма в галерийното пространство за почитателите на класическата музика в Плевен. По време на концерта ще..

публикувано на 20.05.25 в 08:45

Легендарният мюзикъл "Чикаго" дебютира пред българска публика

Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в две поредни вечери – на 21 и на 22 май.  Хитовата творба е създадена по мотиви от пиесата "Чикаго" на Морис Далас Уаткинс, музиката на Джон Кандър, а либретото е дело на знаменития тандем Фред..

публикувано на 19.05.25 в 11:34

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15