Човешките съдби са сходни на една картина от дантела. Ако се загледаш в сърцевината, не знаеш кое къде почва и кое къде свършва. Когато се отдръпнеш, всичко е едно взаимосвързано цяло. За "бялата магия", която се е превърнала във визитна картичка на Калофер, в "Домът на музите" разказват Антоанета Първанова, председател на Българския център за совалкова и шита дантела, дантелиерът Бистра Писанчева и Стойо Тинков от Драматичен театър "Рачо Стоянов" - Габрово .
Совалковата дантела е сложно изкуство, което спазва старинна технология, известна по целия свят. Изработването на традиционната калоферска дантела започва у нас в края на XIX век. Технологията включва орнаменти от природата – рози, лалета, слънчогледи, еделвайси, житни класове и други.
Дантелата отдавна вече не е това, което хората си представят. Тя е част от модерни колекции и официални облекла, с нея се правят картини и произведения на изкуството.
Въпреки красотата и неповторимостта си калоферската дантела остава малко позната. Ето защо Елгина Величкова в своята книга "Традиция в съвременността – история на калоферската дантела" е събрала историята на дантелата у нас и моделите, които се създават през различните периоди от развитието на занаята.
Световната организация за совалкова и шита дантела избра България за домакин на Световният конгрес, който ще се проведе през август 2025 г. паралелно с традиционните XXVI Празници на калоферската дантела.
Защо е важно да се изучава техниката на совалковата дантела, можете чуете в разговора на Теодора Церовска с Антоанета Първанова, Бистра Писанчева и Стойо Тинков.
В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA – художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg