"Оказа се, че имам феноменална памет. Няма една дума, която да е преписана отнякъде. Всичко, което споделям, е по памет. Събития, имена, дори дати, помня", казва гостът в "Покана за пътуване" Крикор Асланян. Подчертавам го, защото авторът на книгата "Един софийски малчуган разказва" е на 87, а продължава не само да пише, ами и да мечтае за още пътешествия. Той е посетил 35 държави. Завършил е френска филология и външна търговия, в момента живее в Монреал, но пет години е бил учител в Мароко. На френски е преподавал шлосерство, машинно чертане и стругарство.
Поканих го да разкаже за северноафриканската държава като човек, който е живял в столицата Рабат, обаче е избродил страната надлъж и шир, извън традиционно туристическите Казабланка, Фес и Маракеш.Той разкрива тайната в приготовлението на мароканския черен чай със стрък жива мента в него, чиито ритуал на поднасяне е истинска атракция. Умелият сервитьор поставя чашата на масата и от поне метър и половина височина безпогрешно я улучва със струйката от чайника. Всички се втурват да го снимат, а той горделиво се усмихва. На друг – ритуал, този на мароканския тънък пазарлък Крикор Асланян също ще ни обучи.
Мекият климат през зимата (температурата по обяд през януари е около 20.5°C) и безкрайната плажна ивица са превърнали Агадир в любима дестинация за слънчева почивка през студения сезон. Градът е разположен на брега на Атлантическия океан, близо до подножието на Атласките планини. Той е модерен, забързан и благодарение на високите сгради, широки пътища, модерни хотели и кафенета в европейски стил. А храната с пресни морски дарове е феноменална, но моят гост Крикор Асланян, който е живял в Мароко предпочита да кривне от утъпкания от туристи път към безлюден плаж и ботаническа джунгла.
Мислех, че градините Мажорел, създадени в Маракеш от Ив Сен Лоран са най-красивите в Мароко, но г-н Асланян ме опроверга и породи у мен желание да видя на живо Жарден екзотик в Агадир.
Авторът на книгата за стара София "Един софийски малчуган разказва" обеща отново да гостува в "Покана за пътуване", защото е посетил Каньонът на антилопата в САЩ, а това е място, което трудно може да се опише с думи.
Ако образованието беше кораб, можем ли да сменим изгнилите и пробити части, докато той е в открити води, движейки се към нови хоризонти? Това метафорично сравнение поставя пред нас предизвикателството да мислим как да обновим и реформираме образователната система, без да спираме нейния ход. Този въпрос зададохме на доц. Силвия Борисова –..
"Чрез участието си в 33-тата полярна експедиция тази година успях да реализирам една от своите мечти – да работя на едно от най-труднодостъпните места на остров Ливингстън, където е българската полярна база, нос Барнард", разказва в предаването "Следобед за любопитните" гл. ас. д-р Стефан Велев. "Там, заедно с моя адаш и колега Стефан, прекарахме 11..
Студентът по медицина в пети курс на Медицинския университет Пловдив Пламен Пенчев публикува в международното научно списание Journal of Clinical Neuroscience метаанализ, в който е първи автор. Това не е стандартна научна статия, а най-високата форма на академична публикация – резултат от задълбочен анализ на световната литература, статистическа..
Многобройни черни кратери, върху които не расте нищо, а земята е е покрита с потоци застинала лава и тъмна вулканична пепел. Това са част от пейзажите, които могат да се видят в геоложкия парк Кула-Салихли в провинция Маниса в Западна Турция. Геопаркът обхващаща площ от близо 300 кв. км., като интересното е, че природният парк все още не е много..
Повече от 1200 ученици ще участват във финалното състезание на 12-ото издание на Международния турнир "Математика без граници", което ще се проведе в Несебър. Подробности разказва организаторът на турнира Любомир Любенов в предаването "Следобед за любопитните". "Сред претендентите за медали са 758 финалисти от над 150 училища в България. В Несебър..
"Метафора на паметта" е името на новата изложба на Деница Тодорова. Експозицията е част от програмата "В дома на Вера Недкова". Програмата е път от..
На 2 юли 2025 г. (сряда) от 18:00 ч. в галерия "Риволи" ще бъде открита изложбата "Италиански художници, изкуство на настоящето". Експозицията ще бъде..
В Икономовата къща в Дряново днес отваря врати Националният пленер "Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще". Събитието се провежда с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg