В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме, особено когато ни дават награди, но за това след малко.
Тази неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" можете да чуете документален запис от гостуването ни на фестивала "Хасковски Каунь", организиран от "Ъкъдемия Каунь" и община Хасково. Тазгодишното издание на фестивала, който е част от културната програма на празниците на град Хасково, е по-особено по две причини – бяхме наградени (стана дума за това кога) и то е под знака на 25-годишнината на "Ъкъдемия Каунь".
Всъщност награди имаше много, защото и конкурсите бяха много.
• Наградата в конкурса за дете карикатурист спечели Мехмед Апти Несим от Хасково.
• Наградата в конкурса за поотраснал карикатурист отиде при Валентин Георгиев от Русе.
• При авторите на фейлетони и стихотворения специалната награда на името на д-р Петър Марев бе присъдена на Димитър Атанасов от Кубрат
• Наградата на редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев" на БНР получи Татяна Йотова от Айтос.
• Трета награда бе за Бисера Дживодерова от Велико Търново.
• Втора – за Александър Щинков от Кърджали.
• Първа – за Калин Василев от Кюстендил
Сега за наградата на нашата редакция – това е Голямата почетна награда "Баш Каунь", която ни прави автоматично ъкъдемици от "Ъкъдемия Каунь". Като истински кауни ние пък мълниеносно обявихме душата, сърцето и мускулите на фестивала, актьорът от хасковския театър Янко Митев, за почетен редактор в нашия екип.
Наградите бяха връчени по време на спектакъл на нашата редакция пред куклено-драматичен театър "Иван Димов", в който участваха актрисата от театъра Нелина Михайлова, хасковският детски хор "Орфей", младите певци Рая Желева, Боян Гегов и Росен Джамбазов, както и бардът Асен Масларски.
Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..
Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...
Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...
В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира. Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg