Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бяхме в Хасково!

Снимка: БНР

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме, особено когато ни дават награди, но за това след малко.

Тази неделя от 19 часа в "Голямата къща на смешните хора" можете да чуете документален запис от гостуването ни на фестивала "Хасковски Каунь", организиран от "Ъкъдемия Каунь" и община Хасково. Тазгодишното издание на фестивала, който е част от културната програма на празниците на град Хасково, е по-особено по две причини – бяхме наградени (стана дума за това кога) и то е под знака на 25-годишнината на "Ъкъдемия Каунь".

Всъщност награди имаше много, защото и конкурсите бяха много.

• Наградата в конкурса за дете карикатурист спечели Мехмед Апти Несим от Хасково.

• Наградата в конкурса за поотраснал карикатурист отиде при Валентин Георгиев от Русе.

• При авторите на фейлетони и стихотворения специалната награда на името на д-р Петър Марев бе присъдена на Димитър Атанасов от Кубрат

• Наградата на редакция "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев" на БНР получи Татяна Йотова от Айтос.

• Трета награда бе за Бисера Дживодерова от Велико Търново.

• Втора – за Александър Щинков от Кърджали.

• Първа – за Калин Василев от Кюстендил

Сега за наградата на нашата редакция – това е Голямата почетна награда "Баш Каунь", която ни прави автоматично ъкъдемици от "Ъкъдемия Каунь". Като истински кауни ние пък мълниеносно обявихме душата, сърцето и мускулите на фестивала, актьорът от хасковския театър Янко Митев, за почетен редактор в нашия екип.

Наградите бяха връчени по време на спектакъл на нашата редакция пред куклено-драматичен театър "Иван Димов", в който участваха актрисата от театъра Нелина Михайлова, хасковският детски хор "Орфей", младите певци Рая Желева, Боян Гегов и Росен Джамбазов, както и бардът Асен Масларски.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Габриела, Луиза, Пейо Пеев, Деян и София

Тийнейджърът в мен: Пейо Пеев

Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като  студийна група към Българското национално радио.  През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..

публикувано на 21.07.25 в 14:32
Васил Попов (вляво) и Емил Янев

Дзверове

В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с романите си "Вълчи разкази" и "Мамник". Вторият роман – една живописна смес от "исторически факти, фолклор, митове, легенди, трилър, любов, криминале и трънски диалект", както я определя самиат автор,..

публикувано на 21.07.25 в 12:25

Традиционно облекло и културно наследство

Традиционно облекло и културно наследство – разговор в "Terra Култура" с доц. д-р Ива Станоева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българската академия на науките. Доц. Станоева говори за облеклото като част от човешкия живот и идентичност: "Облеклото по някакъв начин обединява в себе си много неща за нас самите...

публикувано на 21.07.25 в 11:30