Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вендинг машини за лекарства извън аптеките: Фармацевти остават в протестна готовност

| обновено на 18.09.24 в 11:49
Снимка: Ани Петрова

На днешния 18 септември в Българския фармацевтичен съюз се проведе пресконференция по повод приетия на първо четене в парламента проект на Закона за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Законопроектът предвижда възможността за продажба на лекарства чрез автомати, което предизвика сериозна реакция от страна на фармацевтичната общност.

Пет организации, представляващи фармацевтите и собствениците на аптеки, изразиха своя протест срещу законопроекта. Според тях държавното финансиране на такива автомати застрашава сигурността на пациентите и драстично променя условията за упражняване на професията на магистър-фармацевта. Основен риск, който организациите поставят, е възможността малките аптеки да бъдат изместени и да изчезнат с въвеждането на автоматите за лекарства.

Фармацевтите предлагат автоматите да предоставят достъп само до лекарства без рецепта и да бъдат разположени в аптечни помещения. Те посочват, че в момента в страната функционират 3266 аптеки, от които 42 са дрогерии, като стандартът е на 3230 души да се пада по една аптека, докато в действителност този стандарт е намален до малко над 2000 души на аптека. В 30 общини няма аптека, а в 246 общини няма денонощни аптеки.

Представителите на организациите припомниха, че от февруари миналата година у нас действа методика за финансиране на аптеки в отдалечени райони, благодарение на която са отворени 9 нови денонощни аптеки, 7 от тях в области, където такива липсват. Според тях, именно това е правилният път за осигуряване на достъп до лекарства за населението.

Протестната готовност на фармацевтите остава, като те настояват за широка дискусия между първо и второ четене на закона с участието на всички заинтересовани страни, за да бъдат оформени текстове, които да гарантират здравето и безопасността на българските пациенти.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10