Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...", организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва "Дигитални медии и ПР" в Икономическия университет във Варна.
Какво означава да си отговорен медиен потребител? Каква е разликата между факт и мнение? Как се случи така, че бумът на дигиталните технологии направи всеки един от нас генератор на медийно съдържание? Къде се крият опасностите?
Съмнявай се и проверявай
Владимир Атанасов: "Медийната грамотност е умението да различиш една фалшива новина или една фалшива статия от реалната. Когато попадам на някаква информация, която подлагам на някакво съмнение, защото не можеш да бъдеш сигурен в това, което достига до теб, просто проверявам колко достоверен е източникът.
Ако ние позволим на информация, която не е истина да достигне до нас и ставаме посредници на тази информация, споделяйки я с някой наш познат, а той с друг, то се създава един кръг от дезинформация, която може да достигне до много хора, което може да промени не само нашата реалност, но и реалността, в която живеем."
Отговорни медийни потребители
Владимир Атанасов: "Трябва да сме критични и да имаме умения да анализираме. Представете си човек, който притежава много добри компютърни умения какво може да направи с новите технологии, които са вече на пазара. Ставаме свидетели на все повече измами, а изкуственият интелект става все по-добър и нещата все по-лесно могат да бъдат фалшифицирани."
Как младежите се ориентират в дигиталната медийна среда
Владимир Атанасов: "Аз предпочитам да седна и да почета за дадена информация, докато по-младите поколения от мен предпочитат да видят някое клипче и така по-лесно разбират информацията. Средата, в която човек е пораснал, определя подхода му към информацията.
Моят съвет би бил понякога да изключваме емоциите и да започнем да мислим с главите си и също така не трябва да забравяме, кои са каналите, които се ползват за пропаганда. Също така не бива да забравяме, че сме хора..."
От какво се страхуват младите хора
Владимир Атанасов: "Младите хора се страхуват от работа. Научени са всичко да им е лесно достъпно. Научени са от родителите си всичко да им е подадено в ръцете, трудно се мотивират да свършат нещо сами или да работят за нещо и да го заслужат, понеже медията ни е показала неща, които са "уау" и на първи поглед изглеждат, че са постигнати без усилие, а това не е вярно."
Целия разговор можете да чуете в звуковите файлове.
Снимка – Pixabay
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg