Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...", организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва "Дигитални медии и ПР" в Икономическия университет във Варна.
Какво означава да си отговорен медиен потребител? Каква е разликата между факт и мнение? Как се случи така, че бумът на дигиталните технологии направи всеки един от нас генератор на медийно съдържание? Къде се крият опасностите?
Съмнявай се и проверявай
Владимир Атанасов: "Медийната грамотност е умението да различиш една фалшива новина или една фалшива статия от реалната. Когато попадам на някаква информация, която подлагам на някакво съмнение, защото не можеш да бъдеш сигурен в това, което достига до теб, просто проверявам колко достоверен е източникът.
Ако ние позволим на информация, която не е истина да достигне до нас и ставаме посредници на тази информация, споделяйки я с някой наш познат, а той с друг, то се създава един кръг от дезинформация, която може да достигне до много хора, което може да промени не само нашата реалност, но и реалността, в която живеем."
Отговорни медийни потребители
Владимир Атанасов: "Трябва да сме критични и да имаме умения да анализираме. Представете си човек, който притежава много добри компютърни умения какво може да направи с новите технологии, които са вече на пазара. Ставаме свидетели на все повече измами, а изкуственият интелект става все по-добър и нещата все по-лесно могат да бъдат фалшифицирани."
Как младежите се ориентират в дигиталната медийна среда
Владимир Атанасов: "Аз предпочитам да седна и да почета за дадена информация, докато по-младите поколения от мен предпочитат да видят някое клипче и така по-лесно разбират информацията. Средата, в която човек е пораснал, определя подхода му към информацията.
Моят съвет би бил понякога да изключваме емоциите и да започнем да мислим с главите си и също така не трябва да забравяме, кои са каналите, които се ползват за пропаганда. Също така не бива да забравяме, че сме хора..."
От какво се страхуват младите хора
Владимир Атанасов: "Младите хора се страхуват от работа. Научени са всичко да им е лесно достъпно. Научени са от родителите си всичко да им е подадено в ръцете, трудно се мотивират да свършат нещо сами или да работят за нещо и да го заслужат, понеже медията ни е показала неща, които са "уау" и на първи поглед изглеждат, че са постигнати без усилие, а това не е вярно."
Целия разговор можете да чуете в звуковите файлове.
Снимка – Pixabay
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg