Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки Мрежата

Само "Уау!" ли е дигиталният свят

Станаха ясни първите трима, които печелят в конкурса за кратко видео на тема "Медийната грамотност е...",  организиран за втора година от Фондацията "Коалиция за медийна грамотност". "Въпреки мрежата" разговаря с двама от тях – Весел Стоянов, ученик от частната гимназия "Райко Цончев“, Добрич, и със студента Владимир Атанасов, който следва "Дигитални медии и ПР" в Икономическия университет във Варна.

Какво означава да си отговорен медиен потребител? Каква е разликата между факт и мнение? Как се случи така, че бумът на дигиталните технологии направи всеки един от нас генератор на медийно съдържание? Къде се крият опасностите?

Съмнявай се и проверявай

Владимир Атанасов:  "Медийната грамотност е умението да различиш една фалшива новина или една фалшива статия от реалната. Когато попадам на някаква информация, която подлагам на някакво съмнение, защото не можеш да бъдеш сигурен  в това, което достига до теб, просто проверявам колко достоверен е източникът.

Ако ние позволим на информация, която не е истина да достигне до нас и ставаме посредници на тази информация, споделяйки я с някой наш познат, а той с  друг, то се създава един кръг от дезинформация, която може да достигне до много  хора, което може да промени не само нашата реалност, но и реалността, в която  живеем."

Отговорни медийни потребители

Владимир Атанасов: "Трябва да сме критични и да имаме умения да анализираме. Представете си човек, който притежава  много добри компютърни умения какво може да направи с новите технологии, които са вече на пазара. Ставаме свидетели на все повече измами, а изкуственият интелект става все по-добър и нещата все по-лесно могат да бъдат фалшифицирани."

Как младежите се ориентират в дигиталната медийна среда

Владимир Атанасов: "Аз предпочитам да седна и да почета за дадена информация, докато по-младите поколения от мен предпочитат да видят някое клипче и така по-лесно  разбират информацията. Средата, в която човек е пораснал, определя подхода му към информацията.

Моят съвет би бил понякога да изключваме емоциите и да започнем да мислим с главите си и също така не трябва да забравяме, кои са каналите, които се ползват за пропаганда. Също така не бива да забравяме, че сме хора..."

От какво се страхуват младите хора

Владимир Атанасов: "Младите хора се страхуват от работа. Научени са всичко да им е лесно достъпно. Научени са от родителите си всичко да им е подадено в ръцете, трудно се мотивират да свършат нещо сами или да работят за нещо и да го заслужат, понеже медията ни е показала неща, които са "уау" и на първи поглед изглеждат, че са постигнати без усилие, а това не е вярно."

Целия разговор можете да чуете в звуковите файлове.


Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31
Маргарита Шурупова

Маргарита Шурупова: Сегашната Русия не може да съществува без война

България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..

публикувано на 04.04.25 в 16:50
Снимката е илюстративна

Съвети на адвоката: адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..

публикувано на 04.04.25 в 14:35

Глас, театър и смях – формулата на Милица Гладнишка

В рубриката ни "Разговорът" днес ни гостува една от най-пъстрите личности на българската сцена – Милица Гладнишка . Гласът ѝ е като магия, която може да носи едновременно сила и нежност, да води слушателя от дълбоките пластове на емоцията до експлозивни мигове на радост и свобода. В нейната музика и актьорска игра се преплитат..

обновено на 04.04.25 в 13:18

Как кризите водят до развитие в психологията и обществото?

На 4 април всяка година България отбелязва Деня на психолога – професия, която въпреки своето значение за психичното здраве и емоционалното благополучие на хората, често остава в сянката на ежедневието. Историята на този празник е любопитна и започва още през 1992 г., когато група студенти по психология, събрани на купон, решават да изберат 4..

обновено на 04.04.25 в 12:43