Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановената Missa Scaramella

Консорт „Беншоа“
Снимка: binchoisconsort.com

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на MissaScaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен вид – само два от четирите гласа са запазени. В новия албум липсващите две партии – дисканта и тенора – са възстановени благодарение на задълбочените познания на тримата музиковеди за композиционния стил на Обрехт, както и за нотационните особености на музиката от тази епоха.

Консорт "Беншоа" представиха новата версия за първи път по време на концерт на фестивала "Дни на ранната музика" в Регенсбург през май тази година, а след това и в рамките на фестивала Laus Polyphoniae в Антверпен през август. Там Фабрис Фич също така изнесе лекция, в която демонстрира методите, които е приложил по време на реконструкцията. Той сподели следното: "не смятам, че съм успял да възстановя точно оригинала на Обрехт, но се надявам, че съм създал версия, която композиторът би могъл да разпознае като възможна".

Интересно е, че за записа на месата консорт "Беншоа" решава да употреби много по-суха акустика от тази, която обикновено се прилага при подобни ренесансови творби. Причината за това е убеждението на музикантите, че подобни меси са били изпълнявани рядко в централния кораб на големите църкви, а вместо това са звучали предимно в малките странични параклиси, където таваните са по-ниски, а по стените висят гоблени.

Този вторник (1 септември) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на консорт "Беншоа" на Missa Scaramella от Обрехт, както и на музика от Жоскен де Пре и Антоан Брумел.

Снимки: binchoisconsort.com

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 октомври 2024 г.

1 октомври Свири Германският симфоничен оркестър с диригент Андрис Пога. 3.00 часа – Лили Буланже (1893-1918), "В една тъжа вечер" (D'un soir triste). 3.12часа – Анри Дютийо (1916-2013), Концерт за виолончело "Tout un monde lointain" (Цял един далечен свят). Солист: Анастасия Кобекина (виолончело). 3.40 часа – Владимир Кобекин (р.1947), Gaillarda..

публикувано на 30.09.24 в 09:24

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52