Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на MissaScaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен вид – само два от четирите гласа са запазени. В новия албум липсващите две партии – дисканта и тенора – са възстановени благодарение на задълбочените познания на тримата музиковеди за композиционния стил на Обрехт, както и за нотационните особености на музиката от тази епоха.
Консорт "Беншоа" представиха новата версия за първи път по време на концерт на фестивала "Дни на ранната музика" в Регенсбург през май тази година, а след това и в рамките на фестивала Laus Polyphoniae в Антверпен през август. Там Фабрис Фич също така изнесе лекция, в която демонстрира методите, които е приложил по време на реконструкцията. Той сподели следното: "не смятам, че съм успял да възстановя точно оригинала на Обрехт, но се надявам, че съм създал версия, която композиторът би могъл да разпознае като възможна".
Интересно е, че за записа на месата консорт "Беншоа" решава да употреби много по-суха акустика от тази, която обикновено се прилага при подобни ренесансови творби. Причината за това е убеждението на музикантите, че подобни меси са били изпълнявани рядко в централния кораб на големите църкви, а вместо това са звучали предимно в малките странични параклиси, където таваните са по-ниски, а по стените висят гоблени.
Този вторник (1 септември) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на консорт "Беншоа" на Missa Scaramella от Обрехт, както и на музика от Жоскен де Пре и Антоан Брумел.
Снимки: binchoisconsort.com
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg