Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

| обновено на 02.10.24 в 12:46
Снимка: Стаматина Никова

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов, объсди темата в ефира на предаването.

"Имаме два пътя за стимулиране на имунитета – специфичен и неспецифичен", обясни той. "Специфичният е с прилагане на ваксина. Подходящо е грипната ваксина да бъде направена сега, до края на октомври най-късно. Трябват най-малко три седмици за изграждане на добър имунитет."

Акад. Петрунов подчерта, че не бива да се подценява факта, че коронавирусът все още съществува. "Коронавирусът продължава да съществува и макар разпространението му да не е с тежки темпове, той има значение за цялата картина в здравеопазването”, добави той. Специалистът препоръчва на хората над 65 години и тези с рискови състояния да се имунизират.

Той също така спомена, че "ваксините за грип и ковид могат да бъдат поставени и в един ден, но все пак препоръчвам интервал от няколко дни с оглед на възможна поява на местна реакция."

Особено важно според него е неспецифичното стимулиране на имунната система. "Препоръчвам употребата на различни стимулиращи средства, като хранителни добавки и препарати, но задължително трябва да се консултирате с личен лекар или специалист", уточни акад. Петрунов.

Той предупреди, че когато сме болни от коронавирус, не бива да стимулираме имунната система, защото това може да засили т.нар. цитокинова буря. "Предварително, когато сме здрави, е правилно да стимулираме имунната система и да я направим по-адекватна за справяне с бактериални и вирусни инфекции," посочи той.

Акад. Петрунов също така говори за алергиите през есента, подчертавайки, че "пролетта е първата поява на различни алергични заболявания, най-вече на тревните. Втората вълна идва през есента, когато различни растителни видове отделят големи количества полени и могат да предизвикат алергични реакции." Сред тези растения той изброи амброзията, лободата, щира, пелина и копривата.

"Често тези растения имат кръстосана реакция с някои храни, като ябълки, праскови и банани. Това е т.нар. орална форма на алергия, която се наблюдава често през есенно-зимния период", обясни той.

Накрая, акад. Петрунов засегна и темата за западнонилската треска, като заяви, че "опасността от западнонилската треска фигуративно приключи, но това е сериозно заболяване, което за щастие не е толкова значимо за нашата здравна система."

Чуйте разговора в зувковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10