Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние".

Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на опитния режисьор Дейвид Маквикар, който пренася действието във времето на Втората световна война, като по този начин засилва трагичния характер на героинята.


Чудесен състав от ентусиазирани солисти, сред които Леа Дезандре, Райноуд фон Мехелен, Лисандро Абадие, Лоран Наури, Ана Виейра Лейте, заедно с хора и оркестъра на Les Arts Florissants изпълняват тази единствена опера на Шарпантие, която се отличава с голямо оркестрово богатство. По-младите певци са преминали подготовка в бароковата академия "Градината на гласовете", основана от Уилям Кристи и Пол Агню през 2002. По-опитните им колеги са утвърдени имена от европейските оперни сцени, с явно стилово предпочитание към бароковия репертоар.

Бъдете с нас тази събота 5 октомври от 20.00 на вълните на програма "Христо Ботев", за да преживеем заедно музикалното превъплъщение на драмата "Медея" от френския бароков композитор Марк-Антоан Шарпантие.


Действащи лица и изпълнители:
• Медея, магьосница (мецосопран) – Леа Дезандре
• Язон, принц на Тесалия (тенор) – Райноуд фон Мехелен
• Аркас, довереник на Язон (тенор) – Лисандро Абадие
• Креон, цар на Коринт (бас) – Лоран Наури
• Крьоз, дъщеря на Креон (сопран) – Ана Виейра Лейте
• Нерин, довереница на Медея (мецосопран) – Еманюел де Негри
• Оронте, принц на Аргос (баритон) – Гордън Бинтнер
• Клеон, довереница на Креюз (сопран) – Елоди Фонар
• Двете деца на Медея – роли без пеене
С участието на хора и оркестъра на Les Arts Florissants.
Диригент Уилям Кристи

Снимки - Elisa Haberer - OnP

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паул Хиндемит събира Вилиана Вълчева и Росен Идеалов

Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..

публикувано на 01.04.25 в 08:55

Легенди от Nightwish гостуват в София и Варна

Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте! 

обновено на 31.03.25 в 09:51
Васил Найденов

Васил Найденов – чудото, което става с нас в музиката

Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...

публикувано на 31.03.25 в 09:05

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 април 2025 г.

1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..

публикувано на 31.03.25 в 08:45

Международният фестивал "Контрасти" отбеляза юбилейното си 30-о издание

От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..

публикувано на 30.03.25 в 12:15