Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eпизод 557

Порода: холивудобългарин

Владимир Тодоров (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 557 "Трамвай по желание" среща своята публика със знаменития български и холивудски филмов режисьор, художник, аниматор и илюстратор Владимир Тодоров.

Автобиографичната книга на Владимир Тодоров "Холивудобългарин" имаше своята софийска премиера само преди дни. Тръгваме към Владо по най-кратките пътища към най-краткия портрет. Преди да прочетем книгата, нека направим кратка равносметка – какво знаем и какво не знаем за световноизвестният творец.

Най-кратко казано, той е познат като най-успелия българин в Холивуд.

Най-кратката справка пък сочи следното. Завършва НАТФИЗ и е приет в лондонското Amblimation Studios, собственост на самия Стивън Спилбърг – нещо, което той не знае, докато не постъпва на работа през 1990 г. Живее и твори в Лос Анджелис от 1997 г., когато става част последователно от "Уорнър брадърс" и "Сони". 

В биографията на Тодоров са записани продукции като "Алиса в Страната на чудесата" на Тим Бъртън, поредицата за Хари Потър, "Космически забивки", "Стюарт Литъл", както и по няколко филма на носителя на "Оскар" за "Форест Гъмп" Робърт Земекис – "Полярен експрес", "Беулф", "Майло на Марс", "Коледна песен", "Джак, убиецът на великани" с Юън Макгрегър и "РПУ На оня свят" с Джеф Бриджес. "Стюарт Литъл", "Хари Потър и философският камък", носителят на "Оскар" The ChubbChubbs! и др. 

Съвместно с Робърт Земекис работи върху дизайна на "Полярен експрес", "Беоулф", "Коледна песен". Създател е на два късометражни анимационни филма: "Трепет" (Flutter) и "Мечтател" (Dreamer), получили престижни международни награди. Автор е на книгите The Moon Rock, "Капризите на Оливър" (в съавторство с Боряна Тодорова) и "Архипелаг Ню Йорк".

Как изглежда холивудската филмова индустрия отвътре? Как са създадени визуалните образи на триглавото куче Пухчо, Волдемор, кентавъра и Стюарт Литъл? Има ли граници за въображението и творческото себеизразяване? Отговори на тези и много други естествени въпроси ще получите от автобиографичната книга на Владо Тодоров "Холивудобългарин" и от краткия негов радиопортрет в епизод 557 на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04