В епизод 558 "Трамвай по желание" представя на своята публика световноизвестния български рок музикант Николо Коцев.
Повод за гостуването на Николо е предстоящата премиера на филма The making of Nostradamus. Лентата е заснета в процеса на създаването на рок-операта Nostradamus, чийто автор е самият той. Световната премиера на операта се случва в Русенската опера, под диригентството на сегашния министър на културата Найден Тодоров и с участието на суперзвезди като Глен Хюз и Джо Лин Търнър. Оттам започва и шествието ѝ по световните сцени. Тази година италианска музикална компания прави поредното издание на впечатляващото рок произведение.
Николо Коцев е роден в семейство на професионални музиканти. Той е композитор, аранжор и музикален продуцент, получил заслужено признание за таланта си в световен мащаб. Израства в България с любов към музиката и силна страст към китарата. Завършва Средното музикално училище в Стара Загора със специалност цигулка. Получава своята бакалавърска степен от Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив.
В средата на 80-те заминава за чужбина и живее 25 години във Финландия, където създава и голяма част от забележителните си проекти като “Брейзън Абът” (Brazen Abbot), рок операта “Нострадамус”, традиционните опери “Джоел” и “Херцогинята Сесилия”.
В продължение на години работи съвместно с Робин Гиб (Bee Gees) в качеството си на музикален директор и китарист на концертната му дейност. Магистър е по музикална педагогика в Софийски университет “Св. Климент Охридски” със специалности цигулка и теоретични дисциплини. Доктор е по музикознание и музикални изкуства към Национална музикална академия “Панчо Владигеров”. Член на Съюза на българските композитори.
През 2010 г. се завръща в България и основава рок групата “Кикимора”. Днес той продължава да създава значими музикални проекти както в рок, така и в симфоничния жанр. Едно от забележителните му произведения е симфонично-хоровата творба “Асеневци”, създадена специално за спектакъла “Звук и светлина” във Велико Търново.
Снимка – БНР
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg