В епизод 559 "Трамвай по желание" среща своята публика с винаги изненадващия актьор Тони Тонев.
Тони е фамилно обременен с театралното изкуство – баща му Васил и майка му Ружа, чехкиня по произход, са познати от столичната и извънстолична сцена в България. Самият Тони е роден в Пловдив и пътят му в изкуството тръгва в живописта. Но нелепа ситуация води до изключването му от Художествената гимназия и от това печели театърът.
Още в дебютните си години, след като завършва ВИТИЗ и преминава през кратко митарство в Хасковския театър, Тони попада в благодатната среда на родния Пловдив. Годината е размирна – 1989-а. Пред взискателната и граждански оживена местна публика е поставена пиесата на Стефан Цанев "Ивайло" – ярка притча за властта и препратка към Тодор Живков и неговото обкръжение. Съдбата изпраща младия Тони в подбрания за спектакъла актьорски кръг и Борис Панкин прави запомнящо се представление.
Нататък в своето творческо и житейско турне Тони Тонев участва в неизброими проекти в страната и зад граница. Паметни са професионалните му сработки с режисьори като Вили Цанков, Асен Шопов, Никола Петков.
Актьорът, който в различни периоди е също художник, музикант и радиоводещ, изповядва разбирането, че когато определени хора се срещат, това не е, защото "светът е малък", а защото съществуват непреодолими магнитни линии, предназначени за привличане на творчески натури. Така той обяснява необикновените си срещи в различни точки на света с личности като Николай Гяуров, Никита Михалков, Жан-Пол Белмондо.
Сякаш в унисон с чудноватата си биография, дълбоко в своя род Тони е потомствен барон – негов предтеча по майчина линия е бохемският аристократ Фон Руженберг.
С тези и още безчет чудати истории Тони Тонев изпълнява своето безспирно турне из сцените на театъра и улиците на живота.
Снимка – БНР
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg