Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 559

Турнето

Тони Тонев (вляво) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 559 "Трамвай по желание" среща своята публика с винаги изненадващия актьор Тони Тонев.

Тони е фамилно обременен с театралното изкуство – баща му Васил и майка му Ружа, чехкиня по произход, са познати от столичната и извънстолична сцена в България. Самият Тони е роден в Пловдив и пътят му в изкуството тръгва в живописта. Но нелепа ситуация води до изключването му от Художествената гимназия и от това печели театърът.

Още в дебютните си години, след като завършва ВИТИЗ и преминава през кратко митарство в Хасковския театър, Тони попада в благодатната среда на родния Пловдив. Годината е размирна – 1989-а. Пред взискателната и граждански оживена местна публика е поставена пиесата на Стефан Цанев "Ивайло" – ярка притча за властта и препратка към Тодор Живков и неговото обкръжение. Съдбата изпраща младия Тони в подбрания за спектакъла актьорски кръг и Борис Панкин прави запомнящо се представление.

Нататък в своето творческо и житейско турне Тони Тонев участва в неизброими проекти в страната и зад граница. Паметни са професионалните му сработки с режисьори като Вили Цанков, Асен Шопов, Никола Петков.

Актьорът, който в различни периоди е също художник, музикант и радиоводещ, изповядва разбирането, че когато определени хора се срещат, това не е, защото "светът е малък", а защото съществуват непреодолими магнитни линии, предназначени за привличане на творчески натури. Така той обяснява необикновените си срещи в различни точки на света с личности като Николай Гяуров, Никита Михалков, Жан-Пол Белмондо.

Сякаш в унисон с чудноватата си биография, дълбоко в своя род Тони е потомствен барон – негов предтеча по майчина линия е бохемският аристократ Фон Руженберг.

С тези и още безчет чудати истории Тони Тонев изпълнява своето безспирно турне из сцените на театъра и улиците на живота.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манипулираната реалност на Калоян Илиев - Кокимото

Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..

публикувано на 01.02.25 в 09:15

Предизвикателството да създаваш театър

Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...

публикувано на 01.02.25 в 09:10

143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора

Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..

публикувано на 01.02.25 в 08:10
Дария Шушкова, Марина Ребека и Джошуа Гереро

"Мадам Бътерфлай" от Виена

В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..

публикувано на 01.02.25 в 08:00

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29