Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 560

Свободен полет към поезията

Александра Александрова и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 560 "Трамвай по желание" представя на своята публика десетото юбилейно издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри", с гост в студиото Александра Александрова, творчески директор на фестивала.

Между 10 октомври и 3 ноември българският зрител ще може да види за първи път едни от най-отличаваните филми, представяни на мащабни кинофоруми като фестивалите в Кан, Берлин и Венеция.

"Синелибри 2024" тази година ще бъде обединен от мотото "Поезия безкрай". Фестивалът отдава почит на велики представители и образци на поетичното изкуство. Това са "Принц на поетите" Пиер дьо Ронсар, чиято 500-годишнина се отбелязва в момента, прочутият чилийски поет и Нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години, безсмъртният мексикански поет, есеист и също Нобелов лауреат Октавио Пас, от чието рождение се навършват 110 години, гениалният ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години, Пол Верлен, поетът "невинен като птиците", от чието рождение се навършват 180 години. Отбелязваме и 120 години от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев.

100-годишен юбилей днешният размирен свят отбелязва и на Труман Капоти, който е убеден, че именно "когато оръдията замлъкнат, музите се чуват".

Мотото "Поезия безкрай" е референция и към едноименния филм на Алехандро Ходоровски. А крилете във фигурата са недвусмислена препратка към знаковата творба на Вим Вендерс "Криле на желанието". Защото в основата на всяко изкуство, на всеки филм, поема или спектакъл стои желанието. Препратката към филма на Вендерс е и метафорично напомняне за 35-ата годишнина от падането на Берлинската стена и рухването на едни илюзии, заменени с други.

Актуалното звучене на тазгодишното издание се допълва и от визията на плаката, която е генерирана с помощта на AI и е продукт на оригиналната дизайнерска дарба на Radoslava Boor, която майсторски интегрира в проектите си новите технологии.

Десетият "Синелибри" ще бъде открит подобаващо – с поредния шедьовър на Паоло Сорентино "Партенопа", вдъхновен от гръцката митология.

Интересна подробност за публиката на "Трамвай по желание" е хиротезата от епизод 549, че родословието на великия френски поет Пиер дьо Ронсар произхожда от българските земи и по-конкретно от Свищов.


Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04