Заниманията по архитектура за деца набират популярност и дори намират място в учебната програма, засега обаче само в частния сектор. С какво заниманията по архитектура са полезни и привлекателни за децата и има ли перспективи архитектурата като част от общото образование – за това разговаряме в рубриката "Всичко за образованието" с Николета Петрова, директорка на ЧОУ "Селестен Френе", Бургас, арх. Десислава Стоянова, преподавателка в училището и арх. Магдалина Ръжева, създателка и ръководителка на Детската архитектурна работилница в София.
Повод за разговора е семинарът и изложбата "Кое е красиво?", посветени на проектно базираното обучение по архитектура, които се проведоха в Централния дом на архитекта в София.
Арх. Магдалина Ръжева вече 13 години води занимания по архитектура с деца, Детската архитектурна работилница се радва на заслужен интерес от страна на деца, родители и работещи с деца, отличена е от Международния съюз на архитектите с поощрителна награда на Golden Cubes Awards 2013-2014: "Нашата цел е да създадем у децата отношение и принадлежност към града, да ги накараме да се огледат, да ги накараме да заобичат града, който обитават…Това са бъдещите възрастни, които ще определят средата, в която ще живеем. Ако те отсега имат отношение към наследството, към това какво е качествена градска среда, реално това ще помогне за в бъдеще наистина да имаме такава среда в България."
Арх. Десислава Стоянова: "Архитектурата се оказва един много мултидисциплинарен образователен инструмент, той може да направи връзки с почти всички сфери на живота и реално ние го практикуваме по този начин, като езикът на архитектурата трябва постепенно да се преведе на децата според възрастта им и според готовността им… Честно казано децата обожават тези часове, те си ги търсят, чакат, имаше даже едно от децата, което дойде при мен и каза: "Аз съм ВГА – винаги готов за архитектура!"
Николета Петрова: "По света има традиция архитектурата за деца още от 70-те години насам. В България Маги привнася чуждестранната опитност преди години и всъщност аз като млад учител присъствах често на нейни работилници с мои ученици тогава и изключително много се вдъхнових от идеята за архитектурата, защото провиждах резултатите към онзи момент. И връщайки се в Бургас, това беше нещото, което много ми се искаше да започна и аз да организирам, въпреки че се изисква специфично отношение към самата материя… т.е. важно е да има и архитектурната гледна точка…"
Чуйте разговора в звуковия файл
Малко повече от 80 стихотворения, няколко писма – до Мина, до Дора Габе, предсмъртните писма на поета до д-р Кръстев и Тодор Александров и част от автобиографията, която той диктува на Владимир Василев, са включени в двуезично издание, излязло наскоро във Франция. Избраното заглавие е на поетичната антология "Подир сенките на облаците", съставена от..
Започнаха великденските кампании в помощ на хора в нужда. Една от организациите, които се занимават с благотворителност в Перник и региона, е фондацията "Не си сам". Нейната мисия е да направи деня на нуждаещите се по-светъл и радостен с хранителни дарения и емоционална подкрепа. Гости в предаването "Другият до мен" бяха Евелина Димитрова –..
Поканихме за разговор проф. Мария Малинова, нашият неофициален консултант по акушерство и гинекология. В седмицата на Благовещение опитният специалист отправи полезни съвети към дамите от всички възрасти. Поставихме част от акцентите върху тежките диагнози като рака на яйчниците и на маточната шийка, ендометриозата, но основната сюжетна..
Конкурс за гимназисти, студенти, докторанти и краеведи обявиха от Центъра по българистика с Лекторат по български език, литература и култура при Мелитополския университет, Украйна. Това стана по време на ежегодните Дни на България, които Центърът организира в периода между 14 февруари, Успение Кирилово, и 11 март, рождената дата на Софроний..
Условията в космоса са много различни от тези на земята, при които ние се раждаме и живеем целия си живот и към които целият ни организъм е силно приспособен. Безтегловността е първият фактор, който е различен и с огромно значение за цялостното човешко здраве и физиологическите и психологически функции. Вторият фактор е изолацията в едно..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg