Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Талиите ни тежат на здравеопазването – какво предлага Великобритания

Снимка: Pixabay

В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване, обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.  

Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя на хора с наднормено тегло в неработоспособно състояние – важен ход за икономиката и здравеопазването, според Стрийтинг.

Още за политиката, която би променила правилата на общественото здраве – чуйте в репортажа на кореспондента Веселин Паунов в звуковия файл:  

Ендокринологът д-р Наталия Темелкова от УМБАЛ "Александровска" коментира в Lege Artis идеята на великобританския здравен министър.

Талиите ни тежат на здравеопазването, потвърждава д-р Темелкова. Ако обиколката при жените надвишава 88 см, а при мъжете – 102 см, това е съществен белег за метаболитен проблем, пояснява специалистът.

Затлъстяването е многофакторен проблем и бич, чиято перспектива е да нараства, заявява д-р Темелкова. Тя подчертава, че наднорменото тегло е рисков фактор за развитие на диабет, сърдечно-съдови и други болести.

Ето защо ендокринологът адмирира всякакви усилия, които биха коригирали проблемът със затлъстяването.

Що се отнася до масовата употреба на споменатите медикаменти, д-р Темелкова има медицински задръжки.

Въпросните лекарства са с определени индикации и безработицата не е една от тях, подчертава ендокринологът. Бумът на терапията с "Оземпик" крие рисковете на неправилната медицинска намеса. Много е важно в регулирана среда компетентни лекари да преценят кой пациент е подходящ за такова лечение и кой не е.

Медикаментозната терапия срещу затлъстяване може да доведе и до нежелани странични ефекти. Тези лекарства се отразяват на метаболизма, стомашната функция, възможността за забременяване. Не на последно място, се наблюдават различни лекарствени взаимодействия, обръща внимание д-р Темелкова.

Затлъстяването е хроничен проблем, който се повлиява бавно и трудно, затова ефектите от профилактиката биха станали видни след години, по думите на д-р Темелкова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12