В Обединеното кралство безработните, страдащи от затлъстяване, ще бъдат подложени на терапия с инжекции против затлъстяване, обяви министърът на здравеопазването Уес Стрийтинг.
Новото поколение лекарства, към които спада и нашумелият "Оземпик", би могло да облекчи натиска върху националното здравеопазване на Великобритания, причинен от броя на хора с наднормено тегло в неработоспособно състояние – важен ход за икономиката и здравеопазването, според Стрийтинг.
Още за политиката, която би променила правилата на общественото здраве – чуйте в репортажа на кореспондента Веселин Паунов в звуковия файл:Ендокринологът д-р Наталия Темелкова от УМБАЛ "Александровска" коментира в Lege Artis идеята на великобританския здравен министър.
Талиите ни тежат на здравеопазването, потвърждава д-р Темелкова. Ако обиколката при жените надвишава 88 см, а при мъжете – 102 см, това е съществен белег за метаболитен проблем, пояснява специалистът.
Затлъстяването е многофакторен проблем и бич, чиято перспектива е да нараства, заявява д-р Темелкова. Тя подчертава, че наднорменото тегло е рисков фактор за развитие на диабет, сърдечно-съдови и други болести.
Ето защо ендокринологът адмирира всякакви усилия, които биха коригирали проблемът със затлъстяването.
Що се отнася до масовата употреба на споменатите медикаменти, д-р Темелкова има медицински задръжки.
Въпросните лекарства са с определени индикации и безработицата не е една от тях, подчертава ендокринологът. Бумът на терапията с "Оземпик" крие рисковете на неправилната медицинска намеса. Много е важно в регулирана среда компетентни лекари да преценят кой пациент е подходящ за такова лечение и кой не е.
Медикаментозната терапия срещу затлъстяване може да доведе и до нежелани странични ефекти. Тези лекарства се отразяват на метаболизма, стомашната функция, възможността за забременяване. Не на последно място, се наблюдават различни лекарствени взаимодействия, обръща внимание д-р Темелкова.
Затлъстяването е хроничен проблем, който се повлиява бавно и трудно, затова ефектите от профилактиката биха станали видни след години, по думите на д-р Темелкова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
Обучението на деца със специални образователни потребности (СОП) е предизвикателство както за родителите, така и за учителите. Една от причините е липсата на достатъчно материали, които обучаващият да избере и да адаптира към потребностите на конкретния ученик. В мрежата се откриват сборници и материали, чиито високи цени авторите им оправдават с..
Честата употреба на думите "пея" и "песнопение" са факт на страниците на Свещеното Писание. От най-древни времена музиката и религията са свързани. Исторически не само в християнството, но във всички религии музиката се използва. Чрез нея се изразява както съкрушение и разкаяние така и вяра, възхищение от величието на силата Божия и благодарност към..
Благотворителен концерт-спектакъл – "Традиции от Родопите", ще се състои днес от 18 часа в Театрално-музикален център "Димитър Димов" в Кърджали. Инициативата е на ученици и учители от Средно училище "Йордан Йовков" в града и е в подкрепа на осмокласника Арджан Мехмед – за осигуряване на достъпна образователна среда. В концерта ще участват легендарната..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg