В рубриката "Културен отпечатък" на предаването "Terra Култура" журналистът, писател и пътешественик Георги Христов-Муру Хорхе сподели своите впечатления за остров Сардиния, който често бива възприеман като "много скъпо място". Той уточнява: "Там са и яхтите, и селищата на знаменитостите, но това е само една точка на острова, която е придала това разбиране за него, като за много скъпо място. Не е по-скъпо от това да отидеш в Рим или във Венеция."
Освен с луксозната си страна, Сардиния впечатлява и с дълбоката си древна история. "Говорейки за история и култура, там има паметници от най-дълбока древност – четири вида мегалитни структури." Христов добавя, че дори след дълги години посещения, много туристи не осъзнават историческото богатство на острова. "Познавам хора, които 13 години ходят да почиват по брилянтните плажове на Сардиния и след 13 години разбраха от мен, че този остров има много интересна древна история."
След завръщането си от това "райско място с невероятна култура – и древна, и съвременна", Георги Христов споделя, че първите дни в София са му се сторили "много хаотични". Според него "има природен ред на нещата – има цикли на Земята, има магнетизъм", и затова е важно не само да се завърнем при себе си, но и при природата.
"Много от българските градове дават възможност с малко средства човек да се озове в природа", отбелязва той. Важното, според него, е осъзнатостта. "Звучи някакъв информационен шум, било то радио или телевизия, и дори да не му обърнем внимание, той влиза в нас. Това е енергия и информация и ако не сме съзнателни какво влиза в нас, се чудим после откъде дойде тази нервност и тъга, откъде дойде този стрес."
Повече за древната история на Сардиния може да чуете от разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg