Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Режисьорът Момчил Карамитев и "Вариации за цигулка"

Мария Мира Христова и Момчил Карамитев
Снимка: БНР

Режисьорът Момчил Карамитев представя в "Terra Култура" двете игрални новели по Сергей Комитски, озаглавени "Вариации за цигулка". Предпремиерните им прожекции ще се състоят този петък (25 октомври) от 18 ч. в кино "Влайкова" с вход свободен.

Двама музиканти – цигуларка и цигулар проследяват сюжетите на филмовите новели, чието действие се развива в предколедната атмосфера на София – време на изпитания, по думите на Карамитев.

Режисьорът, роден на 25 октомври, получи ценен подарък за своя празник, а именно цяла страница, посветена на него, в октомврийското издание  на "Скрийн интернешънъл". Причината за това е участието на Карамитев на фестивала в Кан, където представя София като снимачна дестинация, в която се реализират много филми.

Карамитев споделя за пътя на "Вариации за цигулка" – от предложението на Комитски за съвместна творческа работа, до одобряването на проекта от НФЦ и житейските перипетии, които съпътстват процеса. За съжаление трудностите завършват с неочакваната смърт на Сергей Комитски.

Хумор и ирония ще видят на голям екран зрителите на "Вариации за цигулка" този петък в кино "Влайкова".

Разговорът се насочва и към светлата памет на Апостол Карамитев, който от 51 години живее духовно чрез това, което е оставил след себе си. Синът споделя, че баща му и до днес повлиява и присъства в творчеството му, макар че не го е насърчавал да се занимава с кино.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив „Златният кос”, 2011 г.

50 години "Златният кос": Песни, смях и спомени от българския радиоефир

През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на слушателите да не вярват на първоаприлските новинарски емисии. Това традиционно радостно и същевременно любопитно събитие е част от българската културна наследственост, като всеки 1 април носи със..

обновено на 01.04.25 в 11:10

"Условни пространства" – Пламен Кирилов с изложба в Пловдив

Старозагорският художник Пламен Кирилов открива изложба "Условни пространства" в галерия "Лабиринт" в Пловдив. До момента е реализирал осем самостоятелни изложби, като тази е първата му в Пловдив. Работи предимно в областта на живописта. Определят го, макар и със закачка, като абстрактен импресионист. За изложбата му с него разговаря кореспондентът..

обновено на 01.04.25 в 09:53
Теодора Церовска с Ивайло Стоименов и Ася Мирчева

"София изглежда толкова добре" с Ася Мирчева и Ивайло Стоименов

Свикнали сме да приемаме ежедневието си в Софийския град като сиво и неволно да подбираме сиви тоалети за деня си. Има обаче едни хора, които не робуват на рутината и искат да блеснат с цвят, с креативност, с провокация. Именно за тези хора Ася Мирчева и Ивайло Стоименов създават своят профил "Sofia looks so good –София изглежда толкова добре"...

публикувано на 01.04.25 в 09:39
Мартин Джачков

"Сън преди вечност", или още едно огледало на човешката душа

"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков отново рисува с хартия, за да създаде колажи, които да разкрият личните му пътувания в полето на духа, съня и безвремието. "Тази интимност, която създавам с това да разкажа сънищата си и да дам моите..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

"Стъпки във времето – поколения" събира Иван Андонов и Сава Цонев в съвместна изложба

"Стъпки във времето – поколения" е изложба, която събира Иван Андонов и Сава Цонев в галерийното пространство. Известният режисьор, актьор и сценарист Иван Андонов е представен с 15 маслени картини – от голямоформатни до кавалетни, пейзажи от края на ХХ век до поетични абстрактни платна, създадени след 2000 г. Сава Цонев излага 10..

публикувано на 31.03.25 в 17:39