След невероятния концерт, който изнесе в зала "Сингълс" на НДК в сряда, маестро Масахико Сато, една от живите легенди на японския авангарден джаз, остава за още един (камерен) концерт в залата "Гьоте-институт – България" на ул. "Будапеща" 1 в петък вечер (25 октомври). Вратите на залата отварят в 20.00 ч., а началото е точно в 20.30 ч. На сцената ще излезе първо в дуо с живеещия в Белгия гръцки джаз китарист Йотис Дамианидис, на когото дължим турнето на дуото в Европа, а след това към тях ще се присъединят и музикантите от Space Trio – Васил Хаджигрудев (контрабас), Георги Ангелов (перкусии) и Живко Братанов (иначе най-вече пианист, но тъй като тук пианото е заето – този път с някой от другите си инструменти: цигулка или глас – изненада!).
Масахико Сато (линк - https://www.mmjp.or.jp/m_satoh/English/E_index.html ) (р. 1941г., район Сумида, Токио) навърши 83 по-рано този месец. През дългата си кариера е свирил и записвал с музиканти като Уейн Шортър, Жан-Люк Понти, Йосуке Ямашита, Жоел Леандр, Антъни Брекстън, Тутс Тилеманс, Еди Гомес, Стив Гад, Хозан Ямамото, Казутоки Умезу, Алекс Акуня, Нана Васконселос, Акира Саката, Петер Брьоцман, Паал Нилсен-Лов, Масахико Тогаши, Отомо Йошихиде, Кен Ванермарк и др. Писал е филмова музика и музика за филми (еротично-психеделично-сюрреалистичната аниме-класика Belladona оf Sadness през 70-те) и видеоигри (Final Fantasy: Legend of the Crystals от 90-те).
По предложение на гръцкия фрий джаз китарист Йотис Дамианидис (Don Kapot, Punk Kong, Entasis) за втория концерт в София Сато-сан ще покани на сцената не един или двама музиканти, както прави обикновено, а цяло трио, което фунционира като един музикален организъм.
Space Trio са от редките представители на фрий джаза и свободната импровизация у нас и единствената българска формация с албум, издаден от един от гигантите в това направление в Европа – португалския лейбъл Creative Sources. Контрабасистът Васил Хаджигрудев е добре познат на нашата сцена с групите си "Хаджиоркестър" и Quintet Colors в България и международните HaKo (с Лав Ковач) и Zemljani. Той е и българската връзка в екипа на авангардния лейбъл за нова музика Horz в Нови Сад, както и инициатор на концерти за свободна импровизация в нетипични пространства като серията "Ден Авангард" (2020-2023) и фестивала Hillock Carnaval (2019). Георги Ангелов е най-възрастният български музикант, работещ активно в областта на свободната импровизация. Много от инструментите му са създадени от самия него, а причудливата комбинацията от опънати кожи, ламарини, различни малки обекти, лъкове и флейти създава един специфичен негов си звуков свят, който може да бъде разпознат още със самото засвирване. Живко Братанов, иначе пианист, но тук вокалист и цигулар, също е сред водещите фигури в българския фрий джаз. Записвал е албуми с живеещия в Барселона (но иначе с португалски корени) перкусионист Васко Трия. А едно от най-скорошните му студийни участия е в чудесния албум на флейтиста Борислав Ясенов "Отново в играта".
Taзи година "Аларма Пънк Джаз" на БНР осъществи изключително успешно сътрудничество с "Гьоте-институт – България" (с гостуванията на hackedepicciotto, Йозеф ван Висем, блус дуото Шарески/Йованович, Роман Столяр и Луси Крюгер & The Lost Boys).
Вратите на залата на "Гьоте-Институт – България" отварят за публика в 20.00 ч., а концертът ще започне точно в 20.30 ч.
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg