Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на анадолските цивилизации

Анкара е модерен град с население близо 6 млн. души, но и древен град с богата история
Снимка: Оля Стоянова

Старата каменна сграда на Музея на анадолските цивилизации в Анкара събира една от най-богатите колекции с древни находки в света. Това е бивш покрит базар, където са се продавали фини тъкани, ориенталски килими и специфичните кози кожи, с които градът бил прочут навред. Покритият базар имал дебели дървени порти, а във вътрешността му били разположени десетки малки дюкяни. През 1921 г. по идея на Мустафа Кемал Ататюрк в тази стара и красива сграда се помещава Музея на анадолските цивилизации. Това е един от първите музеи в града и колекциите му включват ценни и изключително редки предмети на древните анадолски цивилизации. Едни от последните експонати са каменни стели от Гьобекли тепе и Карахан тепе от района на турския град Шанлъурфа, който се намира в района на Горна Месопотамия.

Поне няколко пъти ще чуете водачите да обявяват този музей за един от най-добрите музеи в света. В това няма нищо случайно, защото още през 1971 г. на Музея на анадолските цивилизации му е връчена титлата Европейски музей на годината. Музейната експозиция е допълнена с експонати от други древни цивилизации, обитавали територията на Турция. Ето какво ни разказва за това място Бетигюл Йоз от Камарата на туристическите гидове в Анкара.

Музеят на анадолските цивилизации е държавен музей, който никога не затваря врати

В миналото през Анкара е минавал Пътя на коприната и когато търговците са стигали града, са оставали тук три-четири месеца, за да си починат, да продават едни стоки и да купят други. „Какво продава Анкара по това време?“, пита Бетигюл Йоз. Анкара има един продукт, който изнася и който е изключително ценен. „Това са козите кожи, които са меки като коприна. Често ги бъркат с ангора, но това не е тази ангора, която всички познаваме. В Анкара по това време се произвеждат изключително ценните кози кожи, които също се търсят в цял свят. Наричат ги анкарското злато“, разказва Бетигюл Йоз.

Сградата на сегашния Музей на анадолските цивилизации е построен е през 14-15 век. Постройките са били две – едната е този покрит базар, а другата е старинен хан, който е подслонявал пътуващите търговци. Смята се, че покритият базар са се помещавали близо сто дюкяна и в повечето от тях се е продавала прословутата анкарска кожа. Но също така и златни бижута, платове и тъкани. След голям пожар през 1881 г., мястото обаче е напълно унищожено. Но след създаването на Турската републиката, Ататюрк решава, че трябва да бъдем създаден представителен музей, който са събере всички ценни артефакти от различни археологически обекти на територията на Република Турция. Днес той е държавен музей, който никога не заваря врати.

Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Художничката Петя Илиева в най-луксозния и най-бедняшкия марокански хамам

Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..

публикувано на 27.04.25 в 10:35
Александра Миланова

Александра Миланова е първият български представител в Глобалната младежка академия

България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...

публикувано на 26.04.25 в 09:25
Ивелина Пашова

Как се раждат положителните истории в училище

Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..

публикувано на 25.04.25 в 12:45
доц. Владимир Божилов

Ден на отворените врати организира Физическият факултет на СУ

На 26 април 2025 г. (събота), от 11:00 до 15:30 часа Физическият факултет на СУ "Св. Кл. Охридски" отваря вратите си за всички, които искат да прекарат няколко интересни и ползотворни часа, вдъхновени от науката – ученици, учители, родители, деца, студенти, изследователи и граждани. В рамките на събитието посетителите ще могат да видят, че..

публикувано на 25.04.25 в 11:05

Фондация "Ела и ти" за достъпните природни кътчета и хората с увреждания

Фондация "Ела и ти" дава възможност на хора в неравностойно положение да се наслаждават на природните гледки, да се докосват до красотата на водопади, пещери, планински залези. Каузата сплотява доброволци и хора с увреждания, създава предпоставки за споделени преживявания, преходи в зимната планина, състезания по планинско бягане, гребане с драконови..

публикувано на 24.04.25 в 10:42