Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен".
По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през август, но членовете на легендарната група "Диана Експрес" продължават своите участия, поддържайки живо наследството на българската рок и поп музика. В специално интервю за рубриката "Културен отпечатък" в предаването Terra Култура, Митко Щерев споделя своите мисли за музиката и живота.
"Тази вечер ще изляза и ще кажа няколко думи, че това ми е последният концерт", заявява композиторът. Той споделя, че през изминалата година е започнал да усеща физически промени, които го подтикват да направи тази самопреценка. "От 1 януари до 1 юли постоянно се спъвах и падах", казва Щерев, признавайки, че по негова преценка, вече няма същата координация.
В разговора се докосва и до дълбокия въпрос за произхода на музикалния талант. "Знам, че ще прозвучи странно, но отговорът е – да, музиката идва от Бог", откровен е композиторът. Роден в скромно семейство, той признава, че често си задава въпроса "Кой съм аз?" и как така е успял да създаде музика, която остава в сърцата на поколения българи.
"Много хора имат талант, но много от тях остават незабелязани", размишлява Щерев. Той споделя убеждението си, че освен таланта, съдбата го е водила и му е показвала пътя. "На една доста зряла възраст започнах да осъзнавам, че не само ми е даден талант, но и че пътят ми е показан от Бог."
Любопитно е, че Щерев не обича да слуша собствената си музика. Докато създава мелодия, той се посвещава изцяло на процеса и усеща как нещо го направлява – подсказва му аранжимента и настроението на песента. Но след като завърши едно произведение, сякаш се отделя от него. "В момента, в който завърша нещо, то сякаш се отдръпва от мен", казва той.
Щерев споделя също така, че за един творец е жизненоважно да има късмета да срещне правилните хора на точното място и в точното време. "Срещал съм страхотни хора, от които съм взел много, и без тях нямаше да бъда Митко Щерев," признава композиторът с благодарност.
Слушайте разговора в звуковия файл.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg