Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

Доц. Росен Калпачки
Снимка: Clinica.bg

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт.

В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното приложение, което ще проследява ранните симптоми на инсулт при възрастни хора. Проектът се намира във финален етап и предстои административен и регулаторен процес, по думите на госта.

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници, след като проведена анкета доказва необходимостта от такава кампания, споделя доц. Калпачки.

По отношение на инсулта най-добре е нищо да не се прави преди извършването на скенер, пояснява доц. Калпачки. Ето защо по време на обучението ще бъдат разгледани логистичните въпроси, свръзани с реакцията на медицинските лица в случай на пациент с инсулт.

Работещи центрове в провинцията има, подчертава доц. Калпачки и допълва, че обучението ще представлява най-вече колегиална ориентация, за да бъде овладян инсултът по-добре.

Доц. Калпачки изброява някои фактори, които възпрепятстват работата на специалистите – липсата на 24-часов скенер, бавното пристигане на линейката, лошата ориентация и наличието на кадрови проблем.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На гости в Писарово

Село Писарово се намира в община Искър, плевенска област и в него живеят над 800 човека. Селото е с дълга история, обявено е за населено място преди повече от 450 години. Тогава името му било Пецин ров, след това Пецерово, а по-късно след освобождението – Писарово. Църквата в селото носи името на св. Параскева. По предания на жителите през..

публикувано на 12.04.25 в 09:25
Доц. Жана Попова

Доц. Жана Попова: Медиите специфично мълчат

Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Много е трудно. Първо, да кажа съболезнования на близките на това дете. Все пак има няколко основни правила. Много е хубаво тази снимка да се превърне в символ на една битка. От..

публикувано на 12.04.25 в 08:55
Никола Каравасилев

Приключение сред необятния космос в "Нощта на Юри"

Никола Каравасилев отправя покана за едно космическо парти на 15 април в клуб "Строежа".   Гостът в "Нашият ден" е един от най-успешните български учители по физика и астрономия, ръководител на няколко ученически отбора, които представят страната ни в различни международни състезания по физика и астрономия. Той ще бъде един от лекторите, които..

публикувано на 12.04.25 в 08:30
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?

Все повече деца пътуват в чужбина по различни поводи – обучение, международни състезания и олимпиади, гостувания и други. Имат ли право на свободно пътуване децата у нас и в чужбина?  Какви са изискванията, за да могат да пътуват децата в чужбина и какви документи са необходими за това? Кога се налага съдът да се намеси? Какво да направим при..

публикувано на 11.04.25 в 14:30
адв. Иван Демерджиев

Адв. Иван Демерджиев за овладяната държава в системата на МВР

Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на България? Достатъчни ли са сериозни законодателни промени? Къде е разковничето? Адв. Иван Демерджиев , ексминистър на вътрешните работи, коментира в ефир много от наболелите въпроси в системата:..

публикувано на 11.04.25 в 12:40