Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Таврийската българка Наталия Ромалийска: Виждам си бъдещето тук

Наталия Ромалийска
Снимка: Венета Гаврилова

Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени от обещанията на руския цар, повторно се преселват в Русия, в историко-географската област Таврия, днес в пределите на Украйна).

Потомците на някогашните български преселници днес отново живеят в "страшно време", започнало през 2014 г. с военните действия в Донбас. През март 2022 г. Наталия решава да пристигне в България, при сина си, който е завършил висшето си образование и работи тук и за да изведе от окупираните територии на сигурно място племенницата си. Съпругът и възрастните им родители остават в родното си място. "Ако стане нещо, детето да има макар един жив родител", мисли Наталия.

В България е посрещната и настанена от хората от "Родолюбец" – Културно-просветно дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи, и е дълбоко благодарна за топлотата и грижите им. Самата тя заедно с близките си, които са тук, днес активно се включва в дейността им.

В Украйна Наталия е била начална учителка в училището, разположено между родното село Богдановка и Степановка, където е омъжена. В България започва всичко отначало – работи като социален работник в Българския червен кръст и фондация "За нашите деца". Учи се да говори съвременен книжовен български език "по софиянски". Чувства се добре, особено харесва планините и София, където вижда бъдещето си. "Лично аз някак наполовина се усещам (тук), половина сякаш и аз съм, нещо ми е близко, родно, но от другата страна разбирам, че не съм цялото тук, щото там съм се родила…", споделя Наталия.

Целия разговор чуйте в звуковия файл


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Антония Първанова

Медицината или политиката?

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко. В този..

публикувано на 03.12.24 в 16:25
„Свети Георги и ламята“ от Лилиан Стамболиева (15 г.), ПГ „П. Яворов“, гр. Петрич

Аудиокнига "Български светци, царе, герои – митове и легенди"

Тя е дело на съвместната работа на децата от ателие "Млади разказвачи" при Народно читалище "Роден край - 1931" и фондация "Детето и фолклора" – проект, подкрепен от програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Какво може да накара едно дете да се включи в проект, в който да изследва фолклора, да събира история и мъдрост и..

публикувано на 03.12.24 в 09:35
Християн Георгиев

Еврика! Успешни българи: Християн Георгиев

Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация "Еврика" за постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата. Християн разказва, че винаги е обичал математиката, а днес си дава сметка, че е имал късмета на..

публикувано на 02.12.24 в 17:00
Проф. Збигнев Марчиняк

Какво не се случи в българското училище през последните 10 години

Повод за равносметката е десетгодишнината от гостуването у нас през ноември 2014 г. на бившия полски заместник-министър на образованието проф. Збигнев Марчиняк, водеща фигура в образователната реформа, осъществена в Полша. Преди 10 години проф. Марчиняк е участник в конференцията "Равен достъп до качествено образование" и провежда срещи с..

публикувано на 02.12.24 в 13:20
Ученици от клуб „Млад откривател“, д-р Лилия Старева и Цвета Николова

Фондация "Детето и фолклора" и клуб "Млад откривател"

Съвсем наскоро фондация "Детето и фолклора" завърши своя проект "Млад откривател", с който създаде възможност ученици от 19 СУ "Елин Пелин" в София да открият за себе си (и не само) паметници на културата и историята, които са около тях, "под носа им". "Според мен трябва да се споделят с хората тези открития, които сме направили, информацията,..

публикувано на 02.12.24 в 10:04