Темата не се обсъжда често, но това не я прави по-маловажна от академичните резултати например. Впрочем те са доста зависими и от равнището на стрес и душевното състояние на участниците в образователния процес.
В момента децата са изключително претоварени с учебен материал, ангажирани са със странични дейности, готвят се за „съдбовното“ Национално външно оценяване, което определя пътя им, влияят се от равнището на стрес у родителите си. За учителите в последните години се добави още един източник на напрежение – справянето с технологиите и възможността във всеки миг да бъдат обект на наблюдение и заснемане от самите ученици, родители и др.
Разговорът за стреса в училище е част от голямата тема за менталното здраве, която обсъждат в рубриката "Всичко за образованието" гл.ас. Радостина Минина и хон.ас. Ирина Йончева, част от екипа на Центъра за управление на стреса "Соменсо".
На 9 ноември в София "Соменсо" организира среща дискусия за превенцията на проблеми с менталното и физическото здраве, стигмата за ментално здраве и осъзнаването на необходимостта от поемането на лична отговорност за менталното здраве.
Инициативата се провежда с участието на стотина доброволци, които ще популяризират диалога за менталното здраве въпреки притеснението на хората да говорят свободно по темата. Идеята е да се организират регулярни дискусии с участието на популярни личности, които да улеснят разговора.
Гости в първото издание ще бъдат актьорът и преподавател в НАТФИЗ Пенко Господинов, журналистът и телевизионен водещ Димитър Стоянович и световната шампионка по Карате Шотокан Надежда Младенова.
Разговора чуйте в звуковия файл
Трудно е да си представим, но преди 50 години на най-посещаваният тайландски курорт – остров Пукет не е имало нито хотели, нито туристи. Местните добивали калай, отглеждали каучукови дървета, ловели риба и приемали километричните плажове, топлото море и красивите гледки за даденост. Всичко се променя през 1974 г., когато снимачният екип на "Мъжът..
Колко труден е преразказът по темата от първо лице на две дами, лекари и творци, в ден като 24 май? В студиото гостуваха нефрологът проф. Боряна Делийска и психиатърът д-р Фани Цуракова. Поставихме акценти върху много проблеми и въпроси – някои чисто медицински, други – философски. Говорихме за болестите и болките по тялото и душата, за надеждата..
Сдружение "SOS Детски селища България" организира своя пръв Панаир на професиите в с. Дрен. Той е част от проекта "Пътешествие в света на науката и технологиите – от магията на глината до тайните на Космоса". С убеждението, че изграждането на успешни млади хора започва още в ранното детско развитие, продължава в училище, а и след това, над 40 фирми и..
Планината Бешбармаг е едно от най-красивите и мистериозни места в Азербайджан. Намира се недалеч от Баку и всъщност е не особено импозантна скала, но затова пък обрасла с легенди и истории. Тук се намират останките от древна защитна крепост, построена от сасанидските владетели през 6-7 век сл. Хр. Руините на светилището Хизир Зинде, датиращо от..
Повечето хора обикновено спят между седем и девет часа всяка нощ. Науката твърди, че някои хора могат да се чувстват добре само с четири часа сън, като са напълно отпочинали и готови за работа. Звучи като суперсила, а за някои щастливци това е генетична реалност. Изследователите отдавна се интересуват от хората, които естествено спят кратко време...
Започва 12-ото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино "Златната липа" в Стара Загора, който цели да популяризира европейското..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
Вярвам, че изкуството притежава силата да променя хода на времето – да го спира, връща, забързва. Портретният жанр е именно едно от сечивата, чрез които..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg