Използвахме тази позната и поизтъркана фраза като отправна точка в разговора с д-р Нейко Нейков, невролог и специалист в сомнологията. Съвременният живот се превръща в кошмар за много хора и едно от неговите негативни последствия е нарушеният сън, липсата на достатъчно време за възстановяване на тялото и на душата.
Бързаме за работа или да заведем децата до училище и детската градина, шофираме под стрес, имаме финансови и емоционални проблеми, около нас се водят войни или настъпват природни бедствия –всичко това води до трайно увреждане или дестабилизиране на нервната система. Д-р Нейков анализира отделни детайли от проблема "безсъние", като заедно, и с участието на слушатели, потърсихме решения. Едно от тях е промяната в начина на живот, което е трудно постижимо. Другото е повече прием на продукти, съдържащи мелатонин или други формули за укрепването на съня. Лекарствената терапия, под формата на по-тежка химия, също е решение, но като крайна мярка.
Основният събеседник в студио "За здравето" подчерта и наследствената компонента като причина за нарушен сън или, което е позитивно: "бързото наспиване"при някои хора възстановява силите на организма за по-кратко време сън. Подчертахме и ролята на различни лекарствени формули като есзопиклон, които, самостоятелно или като съставки в други медикаменти, подобряват съня.
Акценти гостът ни постави и върху сънната апнея и я определи като сериозно заболяване, което нерядко води до фатални последици. Говорихме и за други дихателни и неврологични състояния и посочихме класически и алтернативни начини за тяхното решаване.
В седмичното издание на програма "Христо Ботев", посветена на здравето, включихме и друга важна тема: новости в пренаталните и вътреутробни изследвания и диагностика при мъжкия плод. Тяхното ранно откриване и лечение предотвратява вероятността те да доведат до безплодие в зряла възраст. Уникалният диагностичен метод представи д-р Георги Лазаров, който е организатор на конференция по темата с участието на уролози, АГ специалисти, нефролози и андролози.
Родният ни език, българският, добива различно значение тогава, когато сме извън родината. Знаят го всички, които за по-кратко или по-дълго са пребивавали в чужбина. Българският език е още по-различен за тези наши сънародници, които са родени зад граница, някои от тях – далечни потомци на емигранти и преселници, напуснали родната земя преди век или..
"Математиката е в основата на всичко и ако човек започне отрано да се занимава с нея и е постоянен, резултатите не закъсняват. Антон Александров е завършил Софийската математическа гимназия, а след това компютърни науки в Англия и магистър в Цюрих, където са най-добрите специалисти по изкуствен интелект. "Възможността да имам най-доброто от двата..
Филмовият фестивал "(Не)възможното образование" се ражда като идея през 2017 г. и за няколкото си издания събира група от съмишленици – родители, учители, граждани, силно желаещи да проучат, разпространят и приложат световно признати и работещи модели на образование с "човешко лице". Опитът на училищата, работещи по тези модели в различни страни,..
"Ако не бяха те" е темата по която ще творят участниците в XII Международен литературен ученически конкурс "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена", организиран от Центъра за еврейско българско сътрудничество "Алеф". Конкурсът стартира на 1 октомври, а малко по-късно за наградените участници в тазгодишния конкурс беше организирана..
Доц. д-р Любомир Кендеров е изследовател-хидробиолог, част от екипа на Биологическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Неговите научни интереси са в областта на оценката на екологичното състояние и екологичния потенциал на речни екосистеми, изкуствени и силно модифицирани водни тела. Ето какво разказва той в предаването "Следобед за..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg