Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Витков между "Абракадабра" и "Върху утайката"

Срещаме го в ателието на Ловешкия драматичен театър. Захласнати сме от вълшебството, което витае в хаоса тук и от непрекъснато усмихващите се сини очи на Тишо – така го наричат приятелите му. Творческата му визитка е дълга, затова тук само ще кажем, че го сварваме между две изложби – "Абракадабра", открита това лято в Благоевград, и "Върху утайката", която предстои да бъде открита на 11 ноември в сградата на Интерпред търговски център. Разговорът ни обаче тръгва от хаоса в ателието, в който хаос (по Шекспир) откриваме много ред защото всяко нещо си е на точното място и лесно може да бъде открито. За реда вън и вътре в нас според Тихомир Витков – чуйте в звуковия файл.


"На нас са ни нужни вълшебствата. Изложбата "Абракадабра" е сбъдната моя мечта. Направих я заради голяма стена, на която можах да изложа една много голяма моя картина – клавиатура на пиано. ... Хората да обикалят и да гледат, винаги има интересни неща и вълшебства, които някои е открил и като ги съзреш, виждаш, че сте на една и съща улица. А това е хубаво!"

С разговор за честността и прямотата и песимизма, както и за оптимизма, залегнал в бъдещите планове – с това завърши срещата ни с Тихомир Витков.

Снимки: ФС на Тихомир Витков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Китодар Тодоров

Смешно за сериозното – Китодар Тодоров за киното и за живота

Той умее да подтиква зрителите да се съмняват във всичко, което казва. Всеки започва да се чуди истина ли е, не е ли. Интересното е обаче, че колкото и да се чуди – зрителят е все по-склонен да му повярва. През цялото това време той не спира и да го разсмива, докато гледа сериозно.  Пример за това са филми като "Жълт олеандър", "Летовници", "Слава",..

публикувано на 05.05.25 в 17:57

Изкуството в мен: Хари Аничкин и други герои

Нашият съвременник, писателят  Хари Аничкин,  казва, че светът на приказките, вълшебствата и фантазиите съществува, но само тогава, когато някой се докосне до него. В неговите текстове читателят открива  истории за приятелство, отговорност, свобода, забавление, любов и възхищение. За двете си книги Хари избира заглавията: "Училището е ок и други..

публикувано на 05.05.25 в 14:11
Неда, Хари Аничкин, Карина и София

Тийнейджърът в мен: Хари Аничкин

Да, той е писател. Но той е и икономист, и предприемач. Написал е книгата "Вземете парите", която е полезен наръчник за всеки човек, който иска да овладее изкуството на търговията и продажбите. Работил е в БНТ като тв водещ на "Час по всичко", има ню уейв група BMX, прави подкаста "10 филма с Хари" и въпреки разностранните си таланти – твърди, че е..

публикувано на 05.05.25 в 14:00
Шармила Мукерджи, Мария Мира Христова и Катя Тошева

Одиси – древната философия, превърната в танц

"Намасте" е поздравът в това издание на "Terra Kултура". Заедно с индийската изпълнителка и преподавател Шармила Мукерджи разговаряме за изкуството на Одиси – древната индийска философия, превърната днес в танц. В студиото е и Катя Тошева, основателка на школата за индийски танци "Кая". На 29 април в НАТФИЗ Шармила Мукерджи, нейната..

публикувано на 05.05.25 в 11:27
проф. Виктор Паунов

"Бестиарий" на проф. Виктор Паунов

Зад " Бестиарий "  на проф. Виктор Паунов се крие както авторската картинна книга на художника – " книга за разглеждане " , чието съдържание е изцяло визуално, тъй като побира избрани илюстрации, рисунки, скици и други изображения, правени от професора в периода между 1981 и 2024 година, така и едноименната му изложба рисунки и илюстрации на..

публикувано на 05.05.25 в 10:35