По времето на Христос юдеите избягват да общуват с жителите на Самария, които презират, смятайки ги за полуезичници. Желанието на един юдейски законник да изкуси Сина Божи е провалено от разказаната притча за милостивия самарянин. Прекрасната постъпка именно на един самарянин принуждава юдейския законник да се засрами. Отминат с безразличие от свещеника и левита, които съобразно свещенодействата, които изпълняват, би трябвало в най-голяма степен да окажат помощ на нещастния полумъртъв, той вече е загубил напълно надежда, че ще бъде спасен. В този момент по пътя се задава един самарянин, който по никакъв начин не е свързан с ранения пътник. Напротив – между двамата съществува вековна племенна вражда. В този случай, докато своите се оказват чужди, далечните стават близки.
Така на пътя от Йерусалим за Йерихон нещастието на пътника предизвиква милосърдието и искреното състрадание на самарянина, който преодолява съществуващата вражда и не само съчувства на пострадалия юдеин, но единствен му помага, и приема неговото страдание за свое. С тази си постъпка самарянинът остава в историята като символ на християнско милосърдие и въплътена християнска състрадателна любов. Разговор с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в ВТУ "Св. Кирил и Методий".
След няколкогодишно прекъсване, тази година от 4 до 10 ноември във Варна се проведе Седмицата на православната книга. Тя се организира от Варненска и Великопреславска митрополия с подкрепата на Община Варна. По време на форума бяха представени книги, публикувани през последните няколко години. Повече за седмицата научаваме от гл. ас. прот. д-р Сава Кокудев.
Има ли значение военната фотография в новите технологични времена? Може ли да се говори още за фотожурналистика? Има ли още такава професия? Какво е да си фотограф в днешния свят? Пропагандна ли е ролята на изображението в т.нар. "модерни войни"? Фотографът Веселин Боришев коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" военната..
Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за гражданите и бизнеса, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Ганев , икономист, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Отвъд абстрактните обяснения..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия доклад на Антикорупционния фонд (АКФ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев , директор на АКФ. "Антикорупционни институции, 2024 година: ново начало" "Любопитно е..
Тематиката, свързана с обезщетяване на неимуществени вреди (наричани още морални), претърпени от деликт*, става все по-актуална. Съдебната практика често е противоречива, особено когато става дума за претендирани обезщетения от юридически лица. За неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане, разказва повече проф. Таня Йосифова –..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е десетото издание. В днешната десета рубрика , посветена на актуалната съдебна практика..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия..
Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с..
Новата изложба на Анета Дръгушану в галерия "Арте" се нарича "Родова сцена". Това са рисунки от последната година и живописни платна с ретроспективен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg