Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния брой "За здравето" идеите на своята гилдия за здравето и болестите на стомашно-чревния тракт.
Лекарят от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" акцентира върху диагностиката и симптомите на най-често срещаните заболявания. В разговора откроихме диагнози като гастрит, язва, синдром на раздразненото черво, илиус, стомашните перфорации и перитонит. Една тежка диагноза, която причинява висока смъртност, е колоректалният рак. Изобщо онкологичните образувания във вътрешните органи, включително и в стомашно-чревния тракт, са голям бич за съвременните хора. Д-р Лютаков обстойно подчерта най-важните изследвания, които е задължително да бъдат направени за качествена и точна диагноза. Най-популярното от тях (и най-препоръчителното!), е т.нар. колоноскопия.
Вътрешното "оглеждане" на дебелото черво, отстраняването на полипи и тяхната хистология, дават най-важните аргументи за поставяне на диагноза. И оттам биват определяни и методите на лечение: терапевтично, хирургично с евентуално последваща химио- или лъчетерапия.
Нашият събеседник д-р Лютаков бе представен и като учредител на научната секция на младите гастроентеролози, участник в много престижни международни форуми, преподавател и лекар, покрил критериите за асистиран професор, тоест за доцент. Той, заедно със своите колеги, представители на по-младата част от гилдията, всъщност чертаят бъдещето и на гастроентерологията в България.
"Ние по нищо не отстъпваме на своите западни връстници, защото имаме достатъчно умения и модерна техника, с която да развиваме най-съвременна гастроентерологична наука и практика" – подчерта д-р Лютаков. Той отговори и на няколко слушателски въпроса, като не препоръча пиенето на хлебна сода срещу киселини, както и безразборната употреба на всякакви рекламирани хранителни добавки и самолечението като цяло.
В края на здравната ни среща д-р Иван Лютаков отправи съвети към аудиторията за умереност в храненето и във всяка човешка дейност, за извършването на редовни профилактични прегледи и за позитивни житейски нагласи.
През настоящата седмица ще отбележим Световния ден за борба с диабета и съвсем логично наш гост идната събота, 16 ноември, ще бъде уважаваният ендокринолог д-р Наталия Темелкова.
B нaчaлoтo нa 2025 г. в oблacттa нa изĸycтвeния интeлeĸт нacтъпи ceнзaциoннo cъбитиe. Изнeвидeлицa cpeд нaй-дoбpитe пpилoжeния ce пoяви нeвpoннaтa мpeжa DеерЅееk, ĸoятo ce пpeдcтaвя пo-дoбpe oт дoбpe пoзнaтaтa СhаtGРТ нa ОреnАІ. B cъщoтo вpeмe тя e aбcoлютнo дocтъпнa в Бългapия, нe изиcĸвa aбoнaмeнт и e paзpaбoтeнa cъc cъвceм мaлĸo финaнcoви..
Исландци откриват Америка преди Колумб... три пъти. Това се случва около 1000-а година, тоест почти пет века по-рано. Първият европеец, видял американските брегове, е викинг на име Гунбьорн. Той плавал от Норвегия до Исландия, но поради буря акостирал при един от островите, принадлежащи на Северна Америка. Това събитие датира между 876 и 933 г. Ерик..
Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..
Много пъти в "Познати и непознати" сме говорили за антисемитизма и различните му прояви, както и за най-ярката от тях – Холокоста. Връщали сме се назад в историята и сме разказвали за изгонването на евреите от Египет, за робството им във Вавилон, за едикта на Едуард I, наредил изгонването на всички евреи от Англия и довел до масови арести и екзекуции..
В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg