Има подобна максима сред лекарите, която е силно подкрепена от гастроентеролозите. Именно специалистът в тази област д-р Иван Лютаков представи в поредния брой "За здравето" идеите на своята гилдия за здравето и болестите на стомашно-чревния тракт.
Лекарят от болница "Царица Йоанна – ИСУЛ" акцентира върху диагностиката и симптомите на най-често срещаните заболявания. В разговора откроихме диагнози като гастрит, язва, синдром на раздразненото черво, илиус, стомашните перфорации и перитонит. Една тежка диагноза, която причинява висока смъртност, е колоректалният рак. Изобщо онкологичните образувания във вътрешните органи, включително и в стомашно-чревния тракт, са голям бич за съвременните хора. Д-р Лютаков обстойно подчерта най-важните изследвания, които е задължително да бъдат направени за качествена и точна диагноза. Най-популярното от тях (и най-препоръчителното!), е т.нар. колоноскопия.
Вътрешното "оглеждане" на дебелото черво, отстраняването на полипи и тяхната хистология, дават най-важните аргументи за поставяне на диагноза. И оттам биват определяни и методите на лечение: терапевтично, хирургично с евентуално последваща химио- или лъчетерапия.
Нашият събеседник д-р Лютаков бе представен и като учредител на научната секция на младите гастроентеролози, участник в много престижни международни форуми, преподавател и лекар, покрил критериите за асистиран професор, тоест за доцент. Той, заедно със своите колеги, представители на по-младата част от гилдията, всъщност чертаят бъдещето и на гастроентерологията в България.
"Ние по нищо не отстъпваме на своите западни връстници, защото имаме достатъчно умения и модерна техника, с която да развиваме най-съвременна гастроентерологична наука и практика" – подчерта д-р Лютаков. Той отговори и на няколко слушателски въпроса, като не препоръча пиенето на хлебна сода срещу киселини, както и безразборната употреба на всякакви рекламирани хранителни добавки и самолечението като цяло.
В края на здравната ни среща д-р Иван Лютаков отправи съвети към аудиторията за умереност в храненето и във всяка човешка дейност, за извършването на редовни профилактични прегледи и за позитивни житейски нагласи.
През настоящата седмица ще отбележим Световния ден за борба с диабета и съвсем логично наш гост идната събота, 16 ноември, ще бъде уважаваният ендокринолог д-р Наталия Темелкова.
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за историята на традиционното облекло от 1888 - 1889 година, съхраняван във фонда на проф. Иван Шишманов при Научния архив на Българската академия на науките. Той съдържа рапорти на окръжни управители,..
Българска картографска асоциация, със съдействието на Университета по архитектура, строителство и геодезия, организират 14-и Национален конкурс за детска географска карта. Той е като част от Международния конкурс за детска карта "Барбара Печеник" 2025, съгласно условията, определени от Международната картографска асоциация (МКА). "БНР подаде една..
Екатерина Арсова гостува в "Покана за пътуване" още докато беше студентка по ветеринарна медицина. Тогава тя разказа какво е да си доброволец в приют за слонове в Тайланд и как е правила педикюр на огромното животно. В живота ѝ настъпиха доста промени – вече е с титлата доктор пред името си, което след сватбата се сдоби с тире. Но любовта ѝ към..
Как се става шампион по математика е трудно да се опише и няма рецепта, но в основата е трудолюбието. Думите са на Любомир Любенов преподавател по математика с над 40 годишен опит от Стара Загора и основател на състезанието "Математика без граници". "Човек трябва да трупа знания и умения в полза на хората, и да стане шампион да не е целта...
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола,..
През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата..
Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg