Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпреки мрежата

Истината като жертва

В крайна сметка всяка фалшификация бива разкрита, рано или късно истината излиза наяве, дори след векове

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се вглеждаме в онова, което четем, в онова, което виждаме и което слушаме. 

В рубриката "Въпреки мрежата" поканихме гл. ас д-р Радина Илиева, д-р Стамен Кънев и кураторката на Fake for/or Real Мария Боянова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, за да ни помогнат с примери от историята как да разпознаваме фалшификациите и манипулациите. В първата част на този разговор, втората можете да чуете на 29 ноември, става ясно, че истината винаги може да стане жертва, ако…

Радина Илиева, Михайлина Павлова, Мария Боянова и Стамен Кънев (от ляво надясно)

Провокацията като урок

Мария Боянова: "Изложбата е поделена в 6 глави, които проследяват примери за фалшификация от Античността, през Средновековието, през периода на великите географски открития, Просвещението, Векът на национализмите, Втората световна война, като стигаме до най-новото време – Епохата на постистината и основното послание на тази изложба е, че всяка епоха фалшифицира това, което е най-ценно за нея."

Радина Илиева: "Изложбата е един вид игра на илюзии, но важното тук е да уточним, че за да играем тази игра, ние предварително трябва да сме запознати с правилата ѝ, защото иначе изпадаме в клопката на дезинформацията и на фалшивата информация, която ни се подава.

Етнолозите споделят примери за това как буквално можеш да бъдеш изтрит от лицето на историята и че първата стъпка към фалшификацията е скриването на истината и още как един манипулиран документ от Средновековието може да се превърне в лост за управлението на една държава от църквата, например."

Едната лъжа води до друга лъжа

Стамен Кънев: "Основното послание на изложбата е да се търсят различни източници, не само да имаме доверие на един, и тук не става дума само за интернет и за сайтове… Става ясно, че през вековете е имало подобни фалшификации, докато някой не е решил да ги провери, в крайна сметка. Преди да се доверим на фактите, които са изнесени в някоя статия или в книга, е добре да разчитаме на обща култура и на нашата лична проверка..."

Радина Илиева"Информацията трябва да бъде проверявана и да бъде търсена различната експертиза на специалисти от различни научни направления, защото, събирайки тяхното мнение, всъщност събираме информацията от всички страни и можем да разобличим лъжата /..../"

Мария Боянова: "Лабиринтът дава много възможности да избереш накъде да тръгнеш, никога не си сигурен, че ще стигнеш натам, накъдето си тръгнал, и дали ще намериш изхода – изложбата със знанието, което ни дава, трябва да ни представи инструментариума, чрез който да открием пътя си за изход от лабиринта."

Радина Илиева: "Нека да го кажем така – с фалшификациите няма да се спре, те ще продължат и занапред, но обнадеждаващото  и положителното в случая е, а и изложбата го доказва даже, че в крайна сметка всяка една от тези фалшификации бива разкрита, т.е. рано или късно истината излиза наяве. Дори след векове."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Дом на европейската история, Брюксел и БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00