Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се вглеждаме в онова, което четем, в онова, което виждаме и което слушаме.
В рубриката "Въпреки мрежата" поканихме гл. ас д-р Радина Илиева, д-р Стамен Кънев и кураторката на Fake for/or Real Мария Боянова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, за да ни помогнат с примери от историята как да разпознаваме фалшификациите и манипулациите. В първата част на този разговор, втората можете да чуете на 29 ноември, става ясно, че истината винаги може да стане жертва, ако…
Провокацията като урок
Мария Боянова: "Изложбата е поделена в 6 глави, които проследяват примери за фалшификация от Античността, през Средновековието, през периода на великите географски открития, Просвещението, Векът на национализмите, Втората световна война, като стигаме до най-новото време – Епохата на постистината и основното послание на тази изложба е, че всяка епоха фалшифицира това, което е най-ценно за нея."
Радина Илиева: "Изложбата е един вид игра на илюзии, но важното тук е да уточним, че за да играем тази игра, ние предварително трябва да сме запознати с правилата ѝ, защото иначе изпадаме в клопката на дезинформацията и на фалшивата информация, която ни се подава.
Етнолозите споделят примери за това как буквално можеш да бъдеш изтрит от лицето на историята и че първата стъпка към фалшификацията е скриването на истината и още как един манипулиран документ от Средновековието може да се превърне в лост за управлението на една държава от църквата, например."
Едната лъжа води до друга лъжа
Стамен Кънев: "Основното послание на изложбата е да се търсят различни източници, не само да имаме доверие на един, и тук не става дума само за интернет и за сайтове… Става ясно, че през вековете е имало подобни фалшификации, докато някой не е решил да ги провери, в крайна сметка. Преди да се доверим на фактите, които са изнесени в някоя статия или в книга, е добре да разчитаме на обща култура и на нашата лична проверка..."
Радина Илиева: "Информацията трябва да бъде проверявана и да бъде търсена различната експертиза на специалисти от различни научни направления, защото, събирайки тяхното мнение, всъщност събираме информацията от всички страни и можем да разобличим лъжата /..../"
Мария Боянова: "Лабиринтът дава много възможности да избереш накъде да тръгнеш, никога не си сигурен, че ще стигнеш натам, накъдето си тръгнал, и дали ще намериш изхода – изложбата със знанието, което ни дава, трябва да ни представи инструментариума, чрез който да открием пътя си за изход от лабиринта."
Радина Илиева: "Нека да го кажем така – с фалшификациите няма да се спре, те ще продължат и занапред, но обнадеждаващото и положителното в случая е, а и изложбата го доказва даже, че в крайна сметка всяка една от тези фалшификации бива разкрита, т.е. рано или късно истината излиза наяве. Дори след векове."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – Дом на европейската история, Брюксел и БНР
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
Цветелина Раденкова, представител на Младежко сдружение за мир и развитие на Балканите и Националния младежки форум, обсъди важността на младото поколение в процеса на вземане на решения на общинско и държавно ниво. Тя сподели своите виждания и за предстоящата Национална среща "Младежко участие", която ще се проведе през месец юни, както и..
Десетото издание на Европейските дни на художествените занаяти в България започва днес, 31 март, и ще премине под мотото "Златната нишка". Идеята за тяхното провеждане принадлежи на Френския институт за умения и занаяти. От 2015 г. координатор на инициативата за България е Регионалното сдружение на общините "Централна Стара планина"...
Регионалният исторически музей – София организира образователна програма за деца "Пролет в музея" . Повече подробности научихме от редактора Ани Маринова и музейния педагог Ваня Лазарова от отдел "Образователни програми" . Слушайте!
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg