Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 30% от първокласниците са с наднормено тегло

Снимка: puls.bg

За последните 15 години у нас се е увеличил устойчиво делът на момчетата в първи клас с тежка форма на затлъстяване. Сред първокласниците в селата затлъстяването е нараснало трикратно. Това показва анализ на здравните институции в България, направен като част от инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата. Проучването от 2023 година сочи, че над 30% от първокласниците са с наднормено тегло – информира Елена Бейкова.

Чуйте репортажа в звуковия файл: 

Темата в Lege Artis коментира д-р Татяна Матева, диетолог и общопрактикуващ лекар от Русе: "Общопрактикуващите лекари имат основна роля в това да диагностицират и да проследяват затлъстяването. В тази връзка Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е отправило предложение затлъстяването при деца да бъде включено като диспансерна диагноза при нас. Очакваме отговор от институции и промени в наредби за диспансерно наблюдение и НЗОК."

Здравната общност отдавна е признала, че затлъстяването е болест, подчертава д-р Матева.

Необходимо е да бъдат установени тези деца, да им бъдат направени изследвания и да бъдат изпратени на ехография на коремния орган. След това трябва лекарите да дадат съвети за правилно хранене и физическа активност – не става само с контрол на храната, пояснява д-р Матева.

"Профилактичното мислене е водещо в главата на общопрактикуващия лекар. Първото решение е да съобщим, че има проблем и да информираме обществото", казва лекарят.

Д-р Матева изтъква значението на физическата активност в ранна възраст: "Едно дете, което се движи активно, подсъзнателно избира и добрата храна от която тялото се нуждае, но за съжаление българските деца водят заседнал живот."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05