Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 30% от първокласниците са с наднормено тегло

Снимка: puls.bg

За последните 15 години у нас се е увеличил устойчиво делът на момчетата в първи клас с тежка форма на затлъстяване. Сред първокласниците в селата затлъстяването е нараснало трикратно. Това показва анализ на здравните институции в България, направен като част от инициативата на СЗО за наблюдение на затлъстяването при децата. Проучването от 2023 година сочи, че над 30% от първокласниците са с наднормено тегло – информира Елена Бейкова.

Чуйте репортажа в звуковия файл: 

Темата в Lege Artis коментира д-р Татяна Матева, диетолог и общопрактикуващ лекар от Русе: "Общопрактикуващите лекари имат основна роля в това да диагностицират и да проследяват затлъстяването. В тази връзка Националното сдружение на общопрактикуващите лекари е отправило предложение затлъстяването при деца да бъде включено като диспансерна диагноза при нас. Очакваме отговор от институции и промени в наредби за диспансерно наблюдение и НЗОК."

Здравната общност отдавна е признала, че затлъстяването е болест, подчертава д-р Матева.

Необходимо е да бъдат установени тези деца, да им бъдат направени изследвания и да бъдат изпратени на ехография на коремния орган. След това трябва лекарите да дадат съвети за правилно хранене и физическа активност – не става само с контрол на храната, пояснява д-р Матева.

"Профилактичното мислене е водещо в главата на общопрактикуващия лекар. Първото решение е да съобщим, че има проблем и да информираме обществото", казва лекарят.

Д-р Матева изтъква значението на физическата активност в ранна възраст: "Едно дете, което се движи активно, подсъзнателно избира и добрата храна от която тялото се нуждае, но за съжаление българските деца водят заседнал живот."

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10