Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антимикробната резистентност – национален здравен приоритет

Доц. Иван Иванов
Снимка: Георги Нейков, БНР

Страната ни за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.

България е една от държавите, за които тази година ЕК специално е създала видеоигра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това съобщи за БНР Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията "Едно здраве" в Генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" на Европейската комисия.

Чуйте репортажа в звуковия файл: 

Темата за антимикробната резистентност в Lege Artis коментира доц. д-р Иван Иванов, ръководител на Националната референтна лаборатория "Kонтрол и мониториране на антибиотичната резистентност" към Националния център по заразни и паразитни болести.

"Ваксините отдавна са доказали своята ефективност, като превантивна мярка за разпространение и развитие на антимикробната резистентност. Пример е пневмококовата ваксина, която вече на 15 години се употребява", казва доц. Иванов и допълва, че ваксината се нуждае от актуализация.

Специалистите залагат много на ваксинопрофилактиката. Затова, по думите на доц. Иванов, е необходимо повишаване на информираността относно проблема с резистентността. Това е в основите на стратегията на СЗО и на ЕК.

Надзорът трябва да се повиши чрез нови методи за идентифициране и доказване на резистентни микроорганизми и повишаване на диагностичните възможности. Задължително е ограничаването и разумната употреба на антибиотици в болничната и извънболничната помощ, подчертава доц. Иванов.

Националният план за борбата с резистентността все още не е одобрен за финансиране, като гостът изразява надежда, че в една по-стабилна политическа среда програмата ще влезе в действие.

Чисто нов клас антибиотици не е известен от 25 години насам, тъй като производителите са демотивирани от големите разходи, необходими за клинични проучвания.

Решението на проблема с резистентността е да проявим сила и воля в опазването на това, което имаме в момента, смята доц. Иванов.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12

Трафикът на хора и съвременното робство

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..

публикувано на 20.11.24 в 16:10
Страхил Делийски

Една "женица" в публичното политическо говорене

Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..

публикувано на 20.11.24 в 15:29