На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите.
"Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след многото обещания и клетви на насилниците, че "Това е за последен път". Обаче наистина никога не е за последен път. Няма да е за последен път и за жената – накълцана с макетен нож и пребита, докато 5 годишното ѝ дете е в съседната стая. Ден след като полицията го прибрала, тя се обадила с молба да пуснат партньора ѝ – насилник, защото "бил го направил в състояние на афект". Не знам дали тя осъзнава, че не е единствената жертва. По-скоро не, защото ако го разбираше, щеше да избяга от този човек на секундата – ако не заради себе си, то заради детето. Защото никое дете не трябва да расте в среда, която всеки ден го убеждава, че насилието е нормално. Не е! И никога не е за последен път!
За насилието срещу жени и деца говорихме в "Познати и непознати".
"До средата на ноември бяха над 2500 случаите, които са се обърнали само към нас" – казва Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на фондация "Асоциация Анимус". "Броят им не само се увеличава заради бездействието на институциите, но се увеличават тежестта и жестокостта им. Беше създадена работна група, която предвиди координационен механизъм, който го работим от 2012 година. Той беше преработен с институциите, но продължава да седи заради съпротива на институциите и не се гласува в МС. Възмутена съм!" Още за несвършеното от институциите, за превенцията на явлението и за личната ни отговорност – чуйте в звуковия файл
Заради нарастването на проблема с домашното насилие, на 8 май тази година. Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца. Няколко дни след това в "Познати и непознати" подробно я обсъдихме с адв. Георги Еленков, директор "Политики за децата" и ръководител на Правната програма на Националната мрежа за децата.
"Към момента Директивата категорично не е транспонирана поради продължаващата тежка политическа криза и постоянния режим на предизборност и демагогия на политическите партии. В просъществувалото кратко 50-то НС, веднага след конституирането на комисиите му, ние от НМД изпратихме списък с 18 конкретни предложения за спешни реформи, свързани със системата за закрила на детето, с домашното насилие, детското и майчиното здраве, детското психично здраве, жилищната политика и т.н. Познайте колко от тези предложения бяха обсъдени поне веднъж. Отговорът е нито едно. Вместо това се наслушахме на дезинформация и демагогия за чуждестранни агенти и пр. В новия парламент отново ще опитваме да върнем диалога към важните проблеми за децата вкл. и към Директивата. Не се работи върху нейното транспониране... Няма ги 6-те милиона, които трябваше да бъдат заделени за Националната програма за защита от домашно насилие, няма я Националната информационна система ... Продължава регреса в системата за закрила на детето. Социалните работници са без необходимата подготовка и обезпеченост, прекалено натоварени са ... " Какво още каза адв. Еленков за насилието срещу жени и деца, за пробойните в системата по закрила и за търпимостта към явлението – чуйте още в звуковия файл.
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg