На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите.
"Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след многото обещания и клетви на насилниците, че "Това е за последен път". Обаче наистина никога не е за последен път. Няма да е за последен път и за жената – накълцана с макетен нож и пребита, докато 5 годишното ѝ дете е в съседната стая. Ден след като полицията го прибрала, тя се обадила с молба да пуснат партньора ѝ – насилник, защото "бил го направил в състояние на афект". Не знам дали тя осъзнава, че не е единствената жертва. По-скоро не, защото ако го разбираше, щеше да избяга от този човек на секундата – ако не заради себе си, то заради детето. Защото никое дете не трябва да расте в среда, която всеки ден го убеждава, че насилието е нормално. Не е! И никога не е за последен път!
За насилието срещу жени и деца говорихме в "Познати и непознати".
"До средата на ноември бяха над 2500 случаите, които са се обърнали само към нас" – казва Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на фондация "Асоциация Анимус". "Броят им не само се увеличава заради бездействието на институциите, но се увеличават тежестта и жестокостта им. Беше създадена работна група, която предвиди координационен механизъм, който го работим от 2012 година. Той беше преработен с институциите, но продължава да седи заради съпротива на институциите и не се гласува в МС. Възмутена съм!" Още за несвършеното от институциите, за превенцията на явлението и за личната ни отговорност – чуйте в звуковия файл
Заради нарастването на проблема с домашното насилие, на 8 май тази година. Съветът на ЕС прие Директива за борба с насилието над жени и деца. Няколко дни след това в "Познати и непознати" подробно я обсъдихме с адв. Георги Еленков, директор "Политики за децата" и ръководител на Правната програма на Националната мрежа за децата.
"Към момента Директивата категорично не е транспонирана поради продължаващата тежка политическа криза и постоянния режим на предизборност и демагогия на политическите партии. В просъществувалото кратко 50-то НС, веднага след конституирането на комисиите му, ние от НМД изпратихме списък с 18 конкретни предложения за спешни реформи, свързани със системата за закрила на детето, с домашното насилие, детското и майчиното здраве, детското психично здраве, жилищната политика и т.н. Познайте колко от тези предложения бяха обсъдени поне веднъж. Отговорът е нито едно. Вместо това се наслушахме на дезинформация и демагогия за чуждестранни агенти и пр. В новия парламент отново ще опитваме да върнем диалога към важните проблеми за децата вкл. и към Директивата. Не се работи върху нейното транспониране... Няма ги 6-те милиона, които трябваше да бъдат заделени за Националната програма за защита от домашно насилие, няма я Националната информационна система ... Продължава регреса в системата за закрила на детето. Социалните работници са без необходимата подготовка и обезпеченост, прекалено натоварени са ... " Какво още каза адв. Еленков за насилието срещу жени и деца, за пробойните в системата по закрила и за търпимостта към явлението – чуйте още в звуковия файл.
OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..
"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..
Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Предстои седмото издание на Фестивала на българската книга в средата на юни в Брюксел. Той се организира от Българската културна асоциация в Белгия,..
В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но..
Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg