Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика".
През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано виртуозни, а сюжетите – заплетени, с участието на голям брой герои. В последните си музикално сценични творби Глук успява да промени тази практика, използвайки ясна, последователна сюжетна линия, с малко действащи лица. Композиторът изчиства певческите партии от прекомерна бравурност, като съумява да обедини словото и музиката в изразяване на истински, дълбоки човешки емоции. В това отношение Глук заема важно място в развитието на музикалния театър, започващо от Монтеверди и завършващо с утвърждаването от Вагнер на тоталната музикална драма.
"Ифигения в Таврида" е последната опера на Глук, тя вижда бял свят през 1779 г. в Париж. Творбата е базирана върху едноименната пиеса на древния гръцки драматург Еврипид. Ифигения е дъщеря на Клитемнестра и царя на Микена – Агамемнон. Малко по-рано в хронологията на гръцката митология Агамемнон е блокиран с флотата си в Авлида поради безветрие и не може да тръгне на война срещу Троя. Богинята Диана му обещава попътен вятър, но в замяна той трябва да принесе в жертва собствената си дъщеря Ифигения. В пиесата на Еврипид Диана спасява Ифигения, като я отвежда в далечната и негостоприемна Таврида, където девойката служи в нейния храм заедно с други гръцки бежанци. Таврида е древното име на днешния Кримски полуостров, населяван тогава от народа на скитите. Изолирана, нецивилизована земя, в която властват варварски обичаи - чужденци да бъдат принасяни в жертва на боговете.Ифигения служи в храма в продължение на петнайсет години, далеч от своята родна Гърция. Жестокият местен владетел Тоас, чието господство е застрашено, нарежда на Ифигения да убие сама първите новопристигнали другоземци – за зла участ това се оказват собственият ѝ брат Орест и верният му другар Пилад.
Испанският режисьор Рафаел Вилалобос вижда в съдбата на живеещите далеч от родината си гръцки жени сходната участ на бягащите от война и репресии хора днес. Не е трудно да свържем ситуацията, в която Ифигения се намира, с хилядите хора, които и в днешно време напускат дома си в търсене на по-сигурен и мирен живот на друго място. Вилалобос е бил потресен от бомбардирането на театъра в Мариупол на 16 март 2022 г., когато в сградата са се укривали над хиляда цивилни украински жители. Режисьорът поставя интригата на "Ифигения в Таврида" в полуразрушен театър, като героите на операта са обикновени хора като всички нас, търсещи закрила в храма на изкуството. Силната буря в началото на операта се превръща в метафора на заплахата, хаоса, нарушаването на нормалния живот. Действащите лица носят белезите на военен конфликт, те са окървавени, дрехите им са изпокъсани, поведението им е белязано от тревога и неспокойствие. Една двучасова чернобяла сценична картина, третираща универсални теми, белязали човешката история от древни времена до наши дни.
Начело на солистичния екип в представлението на 29 октомври бе Мишел Лозие като Ифигения. Канадската певица притежава лиричен мецосопран, оцветен от красив, интересен тембър. Лозие демонстрира сигурна техника в трудната роля, тя изработи солидно важните в драматично отношение речитативи. Може би в големите солови моменти като голямата ария "O malheureuse Iphigénie" певицата можеше да потърси повече широта във фразите. През втората половина на миналия век Ифигения е интерпретирана от обемни, драматични гласове като Мария Калас, Режин Креспен, Шърли Верет. В последно време в партията се изявяват по-лирични, технични певици. Друга характерна стилова особеност в интерпретацията днес е задължителното орнаментиране на повторенията на ариите. С обемен, драматичен глас и ярко сценично присъствие Картал Карагедик изобрази ярко изпълнения с угризения Орест. Турският баритон можеше да потърси повече стилистична прецизност. Един от водещите белгийски певци днес – Рено Ван Мехелен, интерпретира Пилад с голям вокален устрем и хубаво чувство за стил. Тонът му запази своята цялост и хомогенност и в най-трудните технически пасажи. Лиричният тенор изпя с голямо чувство великолепната ария от второ действие. Убедителен бе и Волфганг Щефан Швайгер като Тоас.Хорът и оркестърът на Фламандската опера, водени от диригента Бенджамин Байл бяха пълнокръвни действащи лица в драмата.
Седмица по-късно в Двореца на изящните изкуства Bozar в Брюксел прозвуча най-популярният шедьовър на Глук – "Орфей и Еврдика", в концертен вариант с участието на една от най-големите звезди на операта днес – Чечилия Бартоли, в главната роля на легендарния тракийски певец. Концертът бе част от голямо европейско турне на Бартоли, включващо изяви в 10 града.За световната премиера на операта през 1762 г. във Виена композиторът написва главната партия за алт-кастрата Гаетано Гуадани. В Брюксел се използва редакцията от 1769 г., когато за Парма Глук пренаписва ролята на Орфей за сопран-кастрата Джузепе Милико.
Изпълнението на "Орфей и Евридика" бе много раздвижено, полусценично, като участниците използваха цялата сцена, те дори на моменти навлязоха и в партера. Подиумът бе стилно осветен в унисон с драматичното действие. Творбата на Глук бе "тур дьо форс" за Чечилия Бартоли като Орфей – тя доминираше цялото изпълнение. С всеки свой жест, лицеизраз, изградена фраза мецосопранът наистина владееше сцената с рядко срещано магнетично излъчване. Партията на Орфей във версията от 1769 г. включва множество оркестрови речитативи, в които италианската майсторка вложи впечатляващ драматичен заряд. Облечена в черно в началото на операта тя скърбеше за мъртвата Евридика, а малко по-късно навлезе в Елисейските полета в елегантен бял костюм, за да си възвърне любимата. Чечилия Бартоли все още е способна да извайва красиви кантилени, както и да моделира трудни, технически бравури. Особено ме впечатли нейното медзавоче. Прочутата ария "Che faro senza Euridice" бе изпълнена в по-бързо от обичайното темпо, като последната строфа бе поднесена в елегантно пиано.
Мелиса Пети, която интерпретира ролите на Евридика и Амур, също бе на висота с красив, топъл, интелигентно воден лиричен сопран. Прекрасен бе и ансамбълът Il Canto di Orfeo в много богата и важна хорова партия – певците пяха с звучен, прецизен, нюансиран тон.
Ярките вокални изяви бяха съпроводени от "Музикантите на принца на Монако" – оркестър, свирещ на исторически, автентични инструменти. Водени от Джанлука Капуано, главен диригент на състава, музикантите свириха вдъхновено с чист, ясен, богат на цвят и драматично осмислен звук, въвлечени непрекъснато в интригата. Щрайхът показа виртуозност в сцената с фуриите при слизането на Орфей в подземния свят. А при навлизането в Елисейските полета чудесно прозвучаха дългите сола на флейтата и обоя. "Музикантите на принца на Монако" е основан през 2016 г. по инициатива на Чечилия Бартоли и е резидентен оркестър на Операта в Монте Карло. От началото на 2023 г. Чечилия Бартоли пое поста на интендант на театъра.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg