Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 564

Към бреговете на свободата

Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев.

Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От 1988 г. живее в САЩ. Сега преподава съвременна история и международни отношения в три колежа в Южна Калифорния.

Автор е на книгите "Към брега на свободата" (посветена на Никола Петков), "Границата", Fighting Evil with the Help of Satan. President Roosevelt and Joseph Stalin 1941-1945 и The Dark Side of the Crescent Moon, която се появи на българския книжен пазар под заглавието "Тъмната страна на полумесеца".

"Тъмната страна на полумесеца" излезе на английски и може да бъде намерена в "Амазон”. Както коментира авторът, в нея българският читател се запознава с възникването на радикалния ислям, както и с неговата стратегия в сунитската му и шиитска разновидности. В книгата има и много интересни и неизвестни подробности около американо-руските отношения.

По отношение на скандалите между България и РСМ, в Студио Банкеръ: История се фалшифицира, когато и двете страни лъжат, отбелязва бележитият историк във видеоинтервю за "Студио Банкеръ". Възможни и оправдани ли са политически сделки "минало срещу бъдеще"? Докъде може да доведе такъв подход?

Отговорът на Гунев е: "По отношение на историята – такъв подход не е възможен. Защото ще се появи изкушението фалшификациите да продължат и да се задълбочат. Казах вече, моят подход е историческата и политическата част да се разделят. А историята да се изяснява само с участието на международни експерти. Правилната позиция на българското правителство е категоричен отказ относно безусловното приемане на Северна Македония в ЕС."

В студиото на "Трамвай по желание" проф. Гунев е придружаван от друга митична фигура от българската историческа наука – приятелят и колегата Людмил Станчев, познат на аудиторията на БНР от дългогодишното си участие в историческия формат на Радио София "Часът на Клио".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04