Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 564

Към бреговете на свободата

Людмил Станчев, Емил Янев, проф. Георги Гунев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В епизод 564 "Трамвай по желание" прави реверанс към музата на историята Клио и среща своята публика с една от легендите на българския исторически корпус проф. Георги Гунев.

Георги Гунев е завършил история в СУ "Св. Климент Охридски". Бил е аспирант в Института за международни отношения в Москва. 13 години е преподавател в Софийския университет. От 1988 г. живее в САЩ. Сега преподава съвременна история и международни отношения в три колежа в Южна Калифорния.

Автор е на книгите "Към брега на свободата" (посветена на Никола Петков), "Границата", Fighting Evil with the Help of Satan. President Roosevelt and Joseph Stalin 1941-1945 и The Dark Side of the Crescent Moon, която се появи на българския книжен пазар под заглавието "Тъмната страна на полумесеца".

"Тъмната страна на полумесеца" излезе на английски и може да бъде намерена в "Амазон”. Както коментира авторът, в нея българският читател се запознава с възникването на радикалния ислям, както и с неговата стратегия в сунитската му и шиитска разновидности. В книгата има и много интересни и неизвестни подробности около американо-руските отношения.

По отношение на скандалите между България и РСМ, в Студио Банкеръ: История се фалшифицира, когато и двете страни лъжат, отбелязва бележитият историк във видеоинтервю за "Студио Банкеръ". Възможни и оправдани ли са политически сделки "минало срещу бъдеще"? Докъде може да доведе такъв подход?

Отговорът на Гунев е: "По отношение на историята – такъв подход не е възможен. Защото ще се появи изкушението фалшификациите да продължат и да се задълбочат. Казах вече, моят подход е историческата и политическата част да се разделят. А историята да се изяснява само с участието на международни експерти. Правилната позиция на българското правителство е категоричен отказ относно безусловното приемане на Северна Македония в ЕС."

В студиото на "Трамвай по желание" проф. Гунев е придружаван от друга митична фигура от българската историческа наука – приятелят и колегата Людмил Станчев, познат на аудиторията на БНР от дългогодишното си участие в историческия формат на Радио София "Часът на Клио".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Столарова - автопротрет

"Отстоявана естетика" за 100-годишнината на художничката Мария Столарова

През 2025 г. се навършват 100 години от рождението на Мария Столарова (1925 – 2016) – една от ученичките на Дечко Узунов. По този повод галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, представя експозиция с живописни платна, обхващащи както ранни нейни творби, така и емблематични произведения от по-късни периоди. Изложбата..

публикувано на 03.12.24 в 17:40
проф. Любомир Стойков

"Tрансформации на красотата" в изложбата на Юрий Ковачев

Самостоятелната изложба на художника Юрий Ковачев "Трансформации на красотата" се открива на 3 декември в столичната галерия "Милениум". В експозицията са включени 51 творби, сред които пейзажи, картини на стара София, натюрморти, балерини и планини, нарисувани с маслени бои на платно. Изкуствоведът проф. Любомир Стойков коментира: "Авторът се..

публикувано на 03.12.24 в 16:35

"Апокриф" с 30-о юбилейно изиграване

Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото. Текстовете са по адаптации на Иван Добчев и Маргарита Младенова и поставят в контекста "наивистични сънища за живота на човека между небето и земята сънувач." Повече за представлението, което ще има..

публикувано на 03.12.24 в 12:15
Петър Петров - Перо

"Слънчева линия" от Иван Вирипаев за първи път на българска сцена

Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си избрал да споделяш живота си, не е нужно да ходиш на семейна психотерапия, може и просто да отидеш не театър. За целите на тези думи спомага поставянето за първи път на българска сцена на пиесата от..

публикувано на 03.12.24 в 08:50

"2 in 1" на Симеон Кръстев

В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори – Симеон Кръстев, която е обединена под мотото "2 in 1". Вернисажът колаборира две различни техники, а именно, акварел и маслена живопис. Откриването на експозицията предизвика жив интерес в..

публикувано на 02.12.24 в 16:23