Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицината или политиката?

Д-р Антония Първанова
Снимка: Кирил Чобанов

В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За здравето". Просто подменихме една дума в заглавието, което даде нов смисъл на разговора ни. Защото, ако "ракията е над политиката", както казват героите на филма, то медицината е над всичко.

В този дух започна срещата ни с д-р Първанова – лекар, бивш народен представител и евродепутат. А грижата за здравето на хората в буквалния смисъл на думата остава на върха на ценностната ѝ система.

Прякото участие и днешната роля на доктор Първанова в тази система коментирахме в най-различни аспекти: заболяванията на съвремието и конкретно – диагностицирането на онкологичните болести, определянето на техния стадий и методите за лечение. Освен класическите форми – хирургия, химио- и лъчетерапия, много ефикасно е лечението посредством т.нар. дълбока локална хипертермия. Именно този метод е считан от онколозите за "четвърти стълб" в борбата с раковите заболявания – както на първичните тумори, така и на метастазите.

Медицинският център, в който работи Антония Първанова, вече разполага с модерна апаратура за прилагане на топлинна терапия чрез радиочестота. "Тази лечебна процедура е широко прилагана в Европа и по света, тъй като високите температури доказано убиват раковите клетки и увреждат техните протеини и структури, а това води до свиване на тумора, поясни д-р Първанова и подчерта: подходящи за хипертермия са тумори на гърдата, кожен меланом и лимфни метастази на глава и шия".

Няма никакъв риск за здравето на пациентите, защото по време на процедурата биват проследявани всички основни жизнени показатели. Освен това, този тип лечение се назначава и консултира от изключително подготвени онколози, които работят в екип. Методът може да бъде свързан с редица изследователски центрове и клиники по света: Австрия, Нидерландия, Германия, Италия, Швейцария, САЩ, Япония, Китай...

"Удовлетворена съм , че дълбоката локална хипертермия вече е достъпна и за българските пациенти, при това на поносима за нашите стандарти цена", завърши д-р Първанова. И пожела здраве, топлина и уют в домовете ни по време на настъпващите празници.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05
Носител на наградата

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...

публикувано на 17.02.25 в 17:00
Александър Александров

Медици от "резерва"

В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..

публикувано на 17.02.25 в 15:51