За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз.
Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ, институции и медии.
За 14-а поредна година се състоя сесия за Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 г.
Статистиката, която стои зад програмата, по думите на д-р Миланов, е страшна. Над 90% от децата имат поне един кариес в устата си. Нелекуването му води до усложнения и в резултат до 18-годишна възраст всяко дете има поне един разрушен и изгубен зъб.
Представителите на зъболекарското съсловие у нас се стремят да променят тази негативна статистика, като връщат фокуса на обществото и специалистите към оралната профилактика.
Д-р Миланов подчертава, че профилактиката трябва да започне с поникването на първите зъбки на децата, което е отговорност на родителите. Важно е в най-ранна възраст да бъдат създадени първите хигиенни навици.
До 18-годишна възраст децата могат да се възползват от широк дентален пакет, покрит от НЗОК. За съжаление пакетът за възрастните е крайно недостатъчен, изтъква д-р Миланов.
Голяма е била борбата за възможността хората без зъби да получат помощ от НЗОК при изготвянето на най-обикновена протеза, допълва специалистът.
По думите на д-р Миланов е нужна здравна реформа с втори и трети стълб на здравно застраховане.
Най-важна обаче остава профилактиката. Редовното посещение на дентален специалист може да овладее всеки проблем в неговия начален етап, когато лечението би било по-евтино, заявява д-р Миланов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg