Конституционният съд на Румъния отмени втория тур на президентските избори. Това се случи след разсекретяването на документите на румънските тайни служби, според които има външна намеса в изборния процес в Румъния и подпомагане на единия от двамата кандидати от чужда сила. Междувременно редица европейски партньори, както и държавният секретар Антъни Блинкен, посочиха, че чуждата държава, за която се говори в документите, е Русия.
При това положение президентските избори в Румъния започват от нулата и най-вероятно ще се проведат следващия март. Според румънската конституция те ще бъдат проведени 75 дни след започването на процедурата по провеждането им. С това съобщение започва разговорът в "Мрежата" с журналиста Стилиян Деянов, позициониран в Букурещ.
Калин Джорджеску – 10-годишните процеси на света
"Калин Джорджеску беше пълна изненада, понеже беше непознат за масовата публика в Румъния. Той се представяше като антисистемен кандидат, но журналистическите разследвания, които бяха направени в двете седмици, след като той спечели първия тур на изборите, показаха, че всъщност той е човек, който е дълбоко свързан със системата.
Джорджеску е роден 1962 година и е свързан с елити от бившата система в Румъния, от режима на Чаушеску, с хора от Секуритате или от елита на румънската държава през 80-те години, които през 90-те вземат завоя към демокрацията и самият Джорджеску е част от тези хора, които доста добре се адаптират към новото. Той получава много синекурни позиции, официални позиции в румънската държава, например в Министерството на околната среда или в Министерството на външните работи, след това е представител на Румъния в ООН, но широката публика действително не го познаваше и неговият успех на първия тур беше голяма изненада за всички.
Какво още можем да кажем за него? Според разследвания на румънски журналисти, тази група, която постепенно започва да губи позиции в румънските институции, някъде преди 10 години взема решение по създаването на крайнодясна партия с ултраконсервативен дискурс, доскорошният глобалист Джорджеску се връща от ООН и неговият дискурс изведнъж се променя в посока на явен фашизъм... Има записи, в които той повтаря цели речи на фашиста Антонеску – мимика, жестове, абсолютно всичко. Същото, между другото, той прави и с Путин – като него влиза в ледени езера или участва в джудо схватки, язди кон и т.н.
Джорджеску действително влиза в много различни образи и също така е отявлен конспирационист. Тук трябва да кажа, че той е доктор по агрономство, но в множество сайтове, които се занимават с алтернативна, натурална медицина, той се изявява като д-р Джорджеску и както и жена му, дава съвети за имунната система и други медицински проблеми.
Вече е известна в България ролята на Тик-Ток в неговата кампания. Тя беше огласена в подробности с разкритията от 5 декември т.г. на румънските тайни служби.
Кампанията всъщност е започнала много отдавна. Първите 800 сметки на името на Джорджеску в Тик-Ток са били създадени още 2016 година, а и те са станали 25 000 до един месец преди изборите, но са били използвани само латентно, с 1% от силата си и цялата мрежа е била задействана на 11 ноември, т.е. 2 седмици преди изборите в Румъния, има невероятни успехи, като гледаемост.
Всъщност, едно от нарушенията на румънския закон в кампанията на Джорджеску е това, че гледаемостта в Тик-Ток е станала възможна, защото той не е заявил своите публикации като политически. По принцип алгоритъмът на Тик-Ток, както е станало в случая с неговите конкуренти, спира публикациите, които са видени като политически.
Цялата тази мрежа, която специално е изградена за Джорджеску, всъщност до 11 ноември не се занимава конкретно с политика, а с алтернативна медицина, той също така е антиваксер, т.е. това са групи от хора, които са таргетирани, и изведнъж съобщенията, които те получават от тези профили, започват да говорят само за Джорджеску и Джорджеску само за две седмици придобива видимост, каквато няма най-успешният акаунт в Тик-Ток за три години..."
Като цяло протестният вот в Румъния беше очакван. Има огромни проблеми в румънското общество и особено свързани с непрозрачността на сегашното управление, категоричен е Стилиян Деянов.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БТА и БГНЕС
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg