Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

146 години Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий" – мисия във времето

Проф. Александрова: Националната библиотека е жив организъм, който диша с ритъма на времето, в което живеем

Снимка: Национална библиотека

Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" осъществява своята мисия във времето и пространството вече 146 години.

С какви мисли посрещаме празника и какво кодираме в бъдещето – в  навечерието на годишнината в "Terra Култура" разговаряме с проф. д-р Красимира Александрова, директор на НБКМ.

"Националната библиотека е жив организъм, който диша с ритъма на времето, в което живеем. Това е поредица от предизвикателства, преодолени и предстоящи", заявява проф. Александрова.

Равносметката за изминалата година е позитивен повод за удовлетворение, по думите на директора. С над 92 000 повече са заетите документи през 2024 година – доказателство, че българинът чете и се интересува от написаното. Ежедневно в библиотеката присъстват млади хора, които работят, четат искат да знаят, споделя още проф. Александрова и допълва, че НБКМ се стреми да обновява технологично средата си.

"Библиотеката е едно от местата, в които няма как да се лишим от експерти – библиотекари, архивисти, специалисти от различни области, които обезпечават процесите, които осъществяваме", казва проф. Александрова.

Библиотеката не е просто хранилище, а лаборатория на духа. Тя е една от най-устойчивите институции в човешката история и ще продължи да съществува, по думите на госта.

Що се отнася до нуждите на Националната библиотека, проф. Александрова заявява, че за да процъфтява дейността ѝ, за да се осъществяват нейните функции, е необходима допълнителна сграда.

В края на разговора отправяме покана към слушателите за утрешния поразник. В 10:45 ч. ще бъдат положени венци на паметника на Светите братя пред НБКМ, а в 11 ч. в Централното фоайе на библиотеката ще бъде открита изложбата "От киноцентъра до музейната витрина".

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50