Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" осъществява своята мисия във времето и пространството вече 146 години.
С какви мисли посрещаме празника и какво кодираме в бъдещето – в навечерието на годишнината в "Terra Култура" разговаряме с проф. д-р Красимира Александрова, директор на НБКМ.
"Националната библиотека е жив организъм, който диша с ритъма на времето, в което живеем. Това е поредица от предизвикателства, преодолени и предстоящи", заявява проф. Александрова.
Равносметката за изминалата година е позитивен повод за удовлетворение, по думите на директора. С над 92 000 повече са заетите документи през 2024 година – доказателство, че българинът чете и се интересува от написаното. Ежедневно в библиотеката присъстват млади хора, които работят, четат искат да знаят, споделя още проф. Александрова и допълва, че НБКМ се стреми да обновява технологично средата си.
"Библиотеката е едно от местата, в които няма как да се лишим от експерти – библиотекари, архивисти, специалисти от различни области, които обезпечават процесите, които осъществяваме", казва проф. Александрова.
Библиотеката не е просто хранилище, а лаборатория на духа. Тя е една от най-устойчивите институции в човешката история и ще продължи да съществува, по думите на госта.
Що се отнася до нуждите на Националната библиотека, проф. Александрова заявява, че за да процъфтява дейността ѝ, за да се осъществяват нейните функции, е необходима допълнителна сграда.
В края на разговора отправяме покана към слушателите за утрешния поразник. В 10:45 ч. ще бъдат положени венци на паметника на Светите братя пред НБКМ, а в 11 ч. в Централното фоайе на библиотеката ще бъде открита изложбата "От киноцентъра до музейната витрина".
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Как Pole Dance (танцът на пилон) съчетава спорт и изкуство и набира популярност в България през последните 15 години? Каква е разликата между Pole Sport, Pole Art и Pole Exotic и доколко това занимание разкрива женската енергия – разказва в "Нашият ден" София Христова . Чуйте разговора в звуковия файл:
Художествената галерия - Русе открива днес от 18:00 ч. изложбата "Плевенски художници" – представителна експозиция с участието на над 50 автори от Плевен и региона. Николай Неделчев – Кокала, председател на Представителството на Съюза на българските художници в Плевен, известно като Дружеството на плевенските художници, разказва повече за..
До 28 юли трябва да бъде изготвен законопроект за въвеждане на минимални изисквания при определянето на размера на заплатите на персонала в лечебните..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
Лятото носи не само слънце и почивка, но и редица сезонни рискове за здравето. В интервю за Lege Artis, доц. д-р Маргарита Гешева – Бояджиева , началник..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg