Шекспир е жена. Шекспир е много хора наведнъж. Шекспир е семейство – двойка аристократи. Версиите са десетки!
Около гениалните винаги витаят въпроси, тайни, завист и нездраво любопитство, а най-гениалният Уилям Шекспир е неизменен обект на конспирации.
Кой всъщност е автор на Шекспировите творби? Много хора подкрепят тезата, че Шекспир не е написал пиесите си. Привърженици на това твърдение са били дори Чарли Чаплин, Орсън Уелс, Зигмунд Фройд и Марк Твен.
Шекспир е роден през 1564 година и умира през 1616 година. Завещанието му е дълго и подробно, но въпреки че описва покъщнината му в детайли, не са споменати дяловете му като собственик на два театъра. В завещанието си Шекспир не говори и за пиесите си – това, което го прави известен и с което си е изкарвал хляба.
Звучи невероятно.
18 от пиесите му са публикувани след смъртта му. Понеже не са били включени в завещанието му, те стават собственост на театъра.
Професионалните шекспироведи обаче смятат, че тези тези конспиративни теории са несериозни. Въпреки предполагаемата липса на следи, за Шекспир има повече материали, отколкото за повечето други представители на английския Ренесансов театър. Има редица писмени препратки към Уилям Шекспир, актьор, драматург и уважаван член на трупата, която първо се казва "Мъжете на Лорд шамбелана", а след това и "Мъжете на краля".
Четири столетия Шекспир продължава да бъде четен, препрочитан, интерпретиран и дори свръхинтерпретиран.
Предоставяме ефира на колегите от творческа школа "Мавриков", които поднасят актьорска интерпретация на сцена от пиесата "Ромео и Жулиета" – чуйте:
В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..
В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..
Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..
На 23 април се навършват 103 години от рождението на Радой Ралин, който пророчески беше възкликнал: "Революцията е една премиера. После спектакълът пада."..
Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg