През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица. Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите. Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването Lege Artis.
Шарков подчертава, че в последните години цените в здравеопазването значително изоставаха спрямо общата икономическа динамика. "Нашите сметки показаха, че цените в здравеопазването изостават два пъти спрямо останалите цени в икономиката", отбелязва той. Докато икономиката е динамична, цените на медицинските услуги и продукти често се определят централизирано, например чрез националния рамков договор.
Новият бюджет включва значително увеличение на разходите за болнична и доболнична помощ, което се дължи и на отпадането на лимитите за лечебните заведения. Шарков отбелязва, че това не освобождава НЗОК от задължението за строг контрол.
"Разбрахме, че на 17-и ще има отчет на дейността по контрола, които наистина тази година ще се извършва, просто защото парите не стигат. Сигурен съм, че НЗОК ще си свърши работата, за да може в една немалка степен да защити бюджета".
Съществено място в бюджета заема увеличението на средствата за лекарствени продукти. Тук акцентът пада върху онкологията и иновативните терапии, които заемат значителен дял от разходите. "Средното годишно увеличение на бюджета за тези продукти е между 10 и 20%, в зависимост от нуждите през изминалата година“, отбелязва икономистът.
Чуйте пълния коментар в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg