През следващата година Здравната каса ще разполага с около 1,3 милиарда лева повече за здравноосигурените лица. Според икономиста Аркади Шарков, увеличението е в правилната посока, но остават предизвикателства, които изискват внимателен контрол и управление на ресурсите. Той коментира основните акценти от бюджета на НЗОК в ефира на предаването Lege Artis.
Шарков подчертава, че в последните години цените в здравеопазването значително изоставаха спрямо общата икономическа динамика. "Нашите сметки показаха, че цените в здравеопазването изостават два пъти спрямо останалите цени в икономиката", отбелязва той. Докато икономиката е динамична, цените на медицинските услуги и продукти често се определят централизирано, например чрез националния рамков договор.
Новият бюджет включва значително увеличение на разходите за болнична и доболнична помощ, което се дължи и на отпадането на лимитите за лечебните заведения. Шарков отбелязва, че това не освобождава НЗОК от задължението за строг контрол.
"Разбрахме, че на 17-и ще има отчет на дейността по контрола, които наистина тази година ще се извършва, просто защото парите не стигат. Сигурен съм, че НЗОК ще си свърши работата, за да може в една немалка степен да защити бюджета".
Съществено място в бюджета заема увеличението на средствата за лекарствени продукти. Тук акцентът пада върху онкологията и иновативните терапии, които заемат значителен дял от разходите. "Средното годишно увеличение на бюджета за тези продукти е между 10 и 20%, в зависимост от нуждите през изминалата година“, отбелязва икономистът.
Чуйте пълния коментар в звуковия файл.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg