Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Седмица на израелската музика" в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

Снимка: посолството на Израел в София

От 10 до 14 декември, Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" си партнира с Посолство на Израел и организацията Youth and Music Israel, за да осъществи съвместна дейност между музиканти от Израел и България. "Седмица на израелската музика" включва работилници и майсторски класове, ръководени от изявени преподаватели от Консерваторията "Хасадна" – Йерусалим и от Националната музикална академия, сред които проф. Орит Орбах (кларинет) и проф. Маяан Джеймс (саксофон), а също проф. д-р Огнян Константинов (виола) и ас. Мартин Илиев (кларинет).

На 11 декември, Симфоничния оркестър на академията, който свири всяка сряда, направи концерт със специалното участие на солисти студентите по музика от Израел, Ела Роден (саксофон), Офек Барда (саксофон) и Авнер Бах (блокфлейта), както и българският цигулар Александър Тянов, под диригентската палка на Адам Иванов, студент на проф. д-р Деян Павлов.

проф. Маяан Джеймс и проф. Орит Орбах
В работилниците и майсторските класове, студентите от музикалната академия "Проф. Панчо Владигеров" имаха възможността да се запознаят с еврейската етническа музика Klezmer и да черпят от богатия опит на преподавателите от израелската делегация, за да усъвършенстват своето музициране. В процеса на съвместната работа, студентите от двете държави опознаха духа на международното сътрудничество.

"Седмица на израелската музика" ще завърши с тържествен концерт на 14 декември от 18.00 ч. в зала "Димитър Ненов" (ул. "Акад. Людмил Стоянов" №6). Участници ще бъдат преподавателите и студентите от НМА и техните гости от Консерваторията "Хасадна" – Йерусалим и Youth and Music Israel. Програмата ще включва произведения от композитори като Волфганг Амадеус Моцарт, Антонин Дворжак, Йоахим Стучевски, Мааян Джеймс и Марин Големинов. Концертът е с вход свободен.

В звуковия файл, можете да чуете интервю с проф. Орит Орбах (кларинет) и проф. Маяан Джеймс (саксофон) за предаването "Метроном" по програма "Христо Ботев".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 90 прояви в 56-ото издание на Софийски музикални седмици

Над 90 прояви са включени в предстоящото 56-о издание на Софийски музикални седмици. За първи път в родния ефир директорът на фестивала Момчил Георгиев разкри акцентите в програмата на форума. Мотото тази година е "Произведено в България". Ще бъдат отбелязани няколко значителни годишни, между които 175 години на първия български оркестър с..

публикувано на 05.05.25 в 16:59

Решения и отражения

Роден в Берлин, но с български корени, Стефан Голдман е артист, добре познат на родната сцена. Диджей, продуцент, музикален изследовател и собственик на лейбъла Macro Recordings, Голдман често прекрачва границите на клубната музика и именно в този по-експериментален контекст ще бъде неговият концерт на 8 май в клуб Mesmeric в компанията на..

публикувано на 05.05.25 в 16:17

Таня Симеонова: Оперетата е като в живота

Таня Симеонова е работила като журналист в БНР и като директор на студентското радио "Алма Матер". Сега е зам.-директор на Национален музикален театър и студент по музикално-сценична режисура. Семейната връзка с Музикалния театър и да бъдеш част от него. Защо музиката на Имре Калман "те кара да пееш и летиш"? Терапия ли е оперетата? Да загубиш..

публикувано на 05.05.25 в 12:33

Доминик Милър пристига със соловия си албум Vagabond

Доминик Милър.   Цар на акордиката и синкопа – импровизационна многопластова музика, която тренира ушите за по-правилно възприемане на трудното, но истинско съвършенство. Синонимът на музикалния оригинал е Китара. Един от най-нежните, елегантни и изтънчени майстори на този инструмент. И чак след това – първа жица и бендлидер на вездесъщия Стинг,..

публикувано на 05.05.25 в 09:34

Robero Fonseca Quartet на SoFest Spring 2025

Роберто Фонсека , номинираният за "Грами" пианист от Buena Vista Social Club, ще представи за първи път в България своя квартет на сцената на SoFest Spring. Фестивалът, който вече 8 години предлага разнообразие от изкуство във всякакви форми, отново е подготвил три издания за 2025 година. От 8 до 11 май на сцените на City Stage и Sofia Live Club ще..

публикувано на 05.05.25 в 09:10