Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Царството Божие


На всички ни е известно, че раждането на Спасителя разделя историята на човечеството на два етапа – преди и след Христа. По какви причини става това деление, защо в Стария Завет Бог дава Своето откровение на избрания израелски народ и защо в Новия Завет този народ е отхвърлен и Бог сключва нов завет, с всички повярвали в Неговия Син? Отговор на тези въпроси дава евангелското четиво от 11-ата неделя след Въздвижение.

Не случайно Църквата е отредила тази притча да се чете в близост до празника Рождество Христово. Чрез нея ние си припомняме защо идва на земята Синът Божии и как трябва да се отзовем на Неговата покана да влезем в царството Божие. Именно царството Божие е темата на споменатото четиво. Символизирано е чрез притчата за богатата вечеря, разказана от Христос на събралите се на вечеря у един фарисейски първенец фарисеи. Като смятат себе си за праведници, те са сигурни, че ще наследят царството Божие. С притежанието на това чувство, те се стараят винаги да изпъкват сред обществото, като заемат парадните места и втълпяват на останалите човеци, че стоят над тях. С разказаната притча Спасителят изобличава мнимата им праведност и им сочи, че те няма да влязат в Божието царство, защото сами са се отрекли от Бога и Неговия Син. Визираща самозабравилия се еврейски народ, тя е актуална и за нашата съвременност.

Заедно със ставрофорен иконом Василий Сарян, председател на столичния храм "Преображение Господне" се опитваме да погледнем този евангелски откъс в съвременните му измерения.



Християнска поезия
Стихотворението "Книгата на живота" от Мара Белчева, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.

Снимка: svetlinata-na-hrama.com
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03

Мила Ненова: Инвеститорите в България заслужават признание за труда си

В навечерието на връчването на наградите "Инвеститор на годината", Мила Ненова , изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, сподели в ефира на "Нашият ден" важността на тези награди за икономиката на страната и усилията, които се полагат за подобряване на инвестиционния климат в България. Тя подчерта, че събитието е не само..

обновено на 01.04.25 в 11:49
Зорница Гъркова и Ангел Живков

Обратно в училище

Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако вземем само един от показателите – постоянно увеличаващият се брой на учениците – няма да сгрешим, ако допуснем, че тази гимназия дава надежда за бъдещето на селското стопанство в България. За..

публикувано на 01.04.25 в 10:50

Клуб по орнитология стартира в Деня на шегата

1 април е не само Денят на шегата, а и Международният ден на птиците. Във Велико Търново днес, от 18:00 часа, в ТАМ – пространство за културни събития и социални инициативи, ще бъде създаден клуб по орнитология "В света на птиците". Негов инициатор е екологът Красимир Христов. С него разговаря редакторът Ани Маринова. Слушайте! 

обновено на 01.04.25 в 09:31