Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Стрезов: Ако наистина обичаш нещо и му посветиш внимание и страст, то ще даде резултат

Георги Стрезов
Снимка: личен архив

Георги Стрезов е сред най-изявените млади български композитори, диригенти и оркестратори. Първият му досег с музиката е на 6 години, когато започва да свири на пиано, а по-късно проявява интерес към композицията. В биографията му присъства музика за различни телевизионни сериали, пълнометражни и късометражни филми, театрални продукции, телевизионни реклами, радио предавания и концертни произведения. Освен това пише и музика за компютърни игри, сред които Surviving Mars, Victor Vran, Guns & Robots и Strength of the Sword 3.

Висшето си образование Георги Стрезов получава в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", където завършва хорово дирижиране в класа на проф. Адриана Благоева.

Страстта и любовта му към съвременното колаборативно изкуство като видео игрите и киното го правят изключителен важен в тази индустрия, като неговите познания за тенденциите и естетиката на медийната музика помагат за това много международни продукции да записват в България.

Повече подробности за постиженията и кариерата на Георги Стрезов и други любопитни факти около него, можете да научите в предаването "Български изпълнители" на вълните на програма "Христо Ботев" този понеделник (16 декември) от 14:08 часа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Бургас предстои най-мащабното хип-хоп събитие за лятото

"Егаси феста"! Вие какво се смеете? Точно така се нарича най-мащабното хип-хоп събитие за лято 2025-та в България. Третото издание обещава да превърне Морската гара в Бургас в епицентър на черните ритми. Експлозивна комбинация от рап, живи инструменти и танци – истинско шоу без аналог с легендарни имена от 90-те и 2000-те. То събира над 20..

публикувано на 11.08.25 в 10:41

Спомен за българския бас Емил Желев

В предаването "Български изпълнители" на 11 август 2025 ще си спомним за един талантлив български певец, чийто глас звучи вече само от архивните записи, тъй като през 2022 неговият земен път приключва.  Предаването е посветено на баса Емил Желев. Той завършва Държавната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в класа на проф. Благовеста..

публикувано на 10.08.25 в 10:05

Музиката: възможна за всички

За първи път в България и на Балканите haptic костюми правят някои от големите концерти тази година (на Dream Theater, Guns N’ Roses и Robbie Williams, и фестивала Hills of Rock) достъпни за хора с увреден слух, които могат да изпитат енергията на музиката с тялото си. Музиката е универсален език, който обединява, вдъхновява и вълнува. Но..

публикувано на 10.08.25 в 09:35

Банско посреща джаз импровизациите на Ангел Демирев

Музикалният редактор Албена Велева се включи по телефон от Банско, за да сподели впечатления и да очертае акцентите в програмата на джаз фестивала, който ще продължи до 10 август. По думите ѝ, днес е осмият ден от събитието, което събира любители на джаза от цялата страна и предлага богата палитра от стилове и изпълнители. Велева разказа, че..

обновено на 08.08.25 в 12:08
Стоян Янкулов-Стунджи, Мирослав Иванов, Калоян Куманов

"Какво се случва" на Банско джаз фестивал, 2025

За първи път в историята си и за всеобща радост, тази година Банско джаз фестивал продължава 10 дни. В 28-oто му издание от 1 до 10 август участват близо 200 български и световни джаз изпълнители, включително от САЩ, Япония, Канада, Франция и Швеция. Джаз академията на фестивала вече носи името на Милчо Левиев. В града звучи музика от три..

публикувано на 08.08.25 в 09:12