Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.
Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване.
Радина Велчева, основател на фондация "Искам бебе" се включва на телефонната линия на Lege Artis с подробности около договореното с МЗ.
По думите на Велчева най-после се е заговорило по важната тема за разширяване на критериите за кандидатстване за инвитро процедури, защото много допълнителни процедури не попадат в обхвата на фонда за финансиране.
"В момента при перфектно функциониращи механизми тябва да се добави допълнителната група от пациенти, които са с друг профил", заявява Велчева. Тя пояснява, че става дума за това процедурите с донорски генетичен материал да бъдат включени в критериите.
За 2023 година в България са извършени 14 050 асистирани репродуктивни процедури. 5 500 от тях са финансирани от фонда, останалите са платени от самите пациенти. 1 800 от тези процедури са с донорски генетичен материал – нещо финансово непосилно за редица пациенти.
По думите на Велчева срещата с министъра на здравеопазването е преминала достойно, като Кондева е дала обещание да започне работата по дофинансирането на тези процедури.
3,6 млн. лв. ще влязат допълнително в бюджета на фонда, ако се разширят критериите, пояснява Велчева.
Необходим е рестарт на говоренето за донорство, казва в края на разговора Велчева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас: Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки: Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..
Защо са необходими промени в Семейния кодекс? Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..
В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан. Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..
"Глад 2.0" е изложбата, с която Националният военноисторически музей ще отбележи своята 109-годишнина. Откриването е на 3 юли, а на 4 юли е предвиден..
От 3 до 14 юли в галерия "Интро" в София ще бъде представена изложба на проекта "Home". Проектът "Дом" е интердисциплинарен културен продукт с..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg