Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.
Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване.
Радина Велчева, основател на фондация "Искам бебе" се включва на телефонната линия на Lege Artis с подробности около договореното с МЗ.
По думите на Велчева най-после се е заговорило по важната тема за разширяване на критериите за кандидатстване за инвитро процедури, защото много допълнителни процедури не попадат в обхвата на фонда за финансиране.
"В момента при перфектно функциониращи механизми тябва да се добави допълнителната група от пациенти, които са с друг профил", заявява Велчева. Тя пояснява, че става дума за това процедурите с донорски генетичен материал да бъдат включени в критериите.
За 2023 година в България са извършени 14 050 асистирани репродуктивни процедури. 5 500 от тях са финансирани от фонда, останалите са платени от самите пациенти. 1 800 от тези процедури са с донорски генетичен материал – нещо финансово непосилно за редица пациенти.
По думите на Велчева срещата с министъра на здравеопазването е преминала достойно, като Кондева е дала обещание да започне работата по дофинансирането на тези процедури.
3,6 млн. лв. ще влязат допълнително в бюджета на фонда, ако се разширят критериите, пояснява Велчева.
Необходим е рестарт на говоренето за донорство, казва в края на разговора Велчева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg