Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.
Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване.
Радина Велчева, основател на фондация "Искам бебе" се включва на телефонната линия на Lege Artis с подробности около договореното с МЗ.
По думите на Велчева най-после се е заговорило по важната тема за разширяване на критериите за кандидатстване за инвитро процедури, защото много допълнителни процедури не попадат в обхвата на фонда за финансиране.
"В момента при перфектно функциониращи механизми тябва да се добави допълнителната група от пациенти, които са с друг профил", заявява Велчева. Тя пояснява, че става дума за това процедурите с донорски генетичен материал да бъдат включени в критериите.
За 2023 година в България са извършени 14 050 асистирани репродуктивни процедури. 5 500 от тях са финансирани от фонда, останалите са платени от самите пациенти. 1 800 от тези процедури са с донорски генетичен материал – нещо финансово непосилно за редица пациенти.
По думите на Велчева срещата с министъра на здравеопазването е преминала достойно, като Кондева е дала обещание да започне работата по дофинансирането на тези процедури.
3,6 млн. лв. ще влязат допълнително в бюджета на фонда, ако се разширят критериите, пояснява Велчева.
Необходим е рестарт на говоренето за донорство, казва в края на разговора Велчева.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..
Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..
В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg